Které místo je v Mostě nejkrásnější? O tom rozhodnou čtenáři Sedmičky | E15.cz

Které místo je v Mostě nejkrásnější? O tom rozhodnou čtenáři Sedmičky

I v hornickém Mostě jsou krásná místa, na která jsou lidé hrdí. Vyjmenovat jich sedm byla ale docela potíž.

Most / Při volbě nejkrásnějších míst města mají lidé většinou problém rozhodnout, která vyřadit a která do vytipované sedmičky těch nej zvolit. Redaktoři Sedmičky se ale pozastavili nad tím, že sedm míst, která by hrdě ukazovali návštěvám, dohromady nedají. Proto se obrátili na nejpovolanější, tedy Mostečany, kteří své město reprezentují.

Chybí samovolný vývoj

Proč tomu tak je, si jednoduše vysvětluje ředitel mostecké knihovny Tomáš Ondrášek. „Neznám Mostečana, který by se chlubil, že je z Mostu. Třeba Litvínované se chlubí. Myslím si, že je to tím, že si město Most neprošlo přirozeným vývojem. Lidé si tu nevyšlapali své chodníky. Nové město vzniklo během krátké doby na rýsovacím stole architekta,” poukazuje Ondrášek.

Bez váhání ale dokázal určit budovu, které si cení z architektonického hlediska. „Bez debat je to divadlo. Úžasná je také spodní strana základní umělecké školy, která sídlí za knihovnou v Moskevské ulici. Je celá pomalovaná. Povedla se,“ pochvaluje si Ondrášek.

Jako jediný z oslovených Mostečanů se zaměřil i na interiéry. „V Mostě je hned několik hospod, kde je pěkný vnitřek. Třeba ve Sportovce, v Dublinu či U Divocha. Oceňuji, když je něco stylové a zároveň i funkční,“ dodává knihovník.

Podle ročních období

Ředitel mosteckého divadla Jiří Rumpík se nejraději chlubí divadelním stánkem. „Přátele také vodím na jaře do Nezvalovy ulice. Krásně v ní kvetou sakury,“ líčí Rumpík. Pak jim ukazuje přesunutý kostel. „Z toho mám ale rozporuplný pocit. Jsem rád, že máme ve městě gotickou stavbu, ale mrzí mě, že původní Most komunisté zbourali,“ povzdechl si divadelník, který je také hrdý na to, že Most má hodně zeleně a že si ve městě dokázal najít dostatek přátel, aby v něm mohl žít.

Přerod výsypek

Do povědomí zbytku republiky se Most dostává také díky akcím na svých „dromech“. Většina dotázaných se shodla, že hipodrom i autodrom jsou unikátní. Přitom vznikly rekultivací výsypek. „Po Brně je Most jediným městem, které se může pochlubit takovým závodním okruhem,“ říká náměstek primátora Jiří Kurcin.

Kaňkou na kráse je hluk ze závodních aut. „Slávu městu dělá i hipodrom. Lidé se tam naučili chodit i na jiné akce než jen dostihy,“ dodává další náměstek primátora Luboš Pitín. Nejvíc si na rekultivacích, do kterých zařazuje i Matyldu a areál Benediktu, cení, že jsou pro všechny lidi. „Mají kam jít, kde se bavit a odpočinout. To platí i o aquadromu. Byl drahý a každý rok město něco stojí. Je ale dobře, že v Mostě je,“ myslí si Pitín.

Zanedlouho se z nevzhledné díry po starém Mostě stane další chlouba města. „Na budoucí vodní plochu budou Mostečané určitě pyšní. Největší jezero v Česku bude rekreačním centrem. Že ale původní město ustoupilo těžbě, to asi nikdo nezapomene,“ poukázal na dvě strany mince Kurcin.

Vinice pod hradem

Obdiv představitelů moci si získala i práce mosteckého vinaře Ivana Váni. „Každého, kdo do Mostu přijíždí, překvapí, že na severu máme vinice,“ vysvětluje primátor Vlastimil Vozka. Luboš Pitín vyzdvihuje hlavně chuť Váňových vín. „Přes podmínky, které tu má, jsou vína vynikající a on je umí i prodat,“ podotýká náměstek.

Kromě Děkanského kostela a hradu Hněvín pojí Mostečany se starým městem už jenom několik památek. Řada místních o nich nemá tušení. „Zajímavostí je bývalá křížová cesta, která vedla ze starého Mostu do Zahražan. V Žižkově ulici je k ní informační tabule,“ pobízí k prohlédnutí historické trasy primátor Vozka.

Na staré krematorium neboli Památník obětem druhé světové války si vzpomněl Luboš Pitín. Stavbě z období české individualistické moderny byl předlohou klasicistní chrám. Mezi Mostečany je krematorium považované za nejhezčí budovu.

Památník ale často „soupeří“ s ještě jednou stavbou. S oblastním muzeem. „To je ve výborném stavu. Dříve v něm sídlila střední průmyslová škola a mnozí by si určitě přáli, aby se do ní vrátila,“ myslí si Pitín. Historii ale nemusí připomínat jen dochované památky. „Máme jich málo. Skoro všechno ze starého Mostu je zničené. Zaplať pánbůh, že zachránili alespoň Děkanský kostel. I proto mám radost, že vznikla hornická expozice,“ upozorňuje na Podkrušnohorské technické muzeum primátor Vozka.

Součet hlasů osobností

Průzkum mezi jmenovanými neurčil jasného vítěze. Nejvíc hlasů získal přesunutý kostel a hipodrom, v těsném závěsu za nimi zůstalo divadlo společně s hradem Hněvín, vinicemi Ivana Váni a autodromem.
Zajímavý je určitě pohled někoho, kdo jezdí do Mostu jen na návštěvu. „První, co člověka upoutá, je Hněvín. Je vidět z dálky a ční nad městem. Pak se mi ještě líbí Matylda. Je v ní skvělé koupání a dráha pro bruslaře také stojí za návštěvu. Žít bych tu ale nechtěla,“ říká Lucie Krafková z Nového Boru, která jezdí do Mostu za přítelem.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!