Americká skupina R.E.M. končí | E15.cz

Americká skupina R.E.M. končí

Skupina R.E.M. končí po 31 letech úspěšné dráhy
Skupina R.E.M. končí po 31 letech úspěšné dráhy
• 
ZDROJ: profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
(VIDEO) Americká skupina R.E.M. dnes oznámila konec své činnosti. Na své webové stránce uvedla, že tak činí s pocitem vděku a úžasu nad tím, co dokázala. Kapela se rozpadla téměř po 31 letech.

„Jako celoživotní přátelé a společníci jsme se rozhodli jako kapela skončit. Odcházíme s ohromným pocitem vděku, konečnosti a úžasu na tím, co jsme všechno dokázali,“ uvedla skupina svých stránkách.

Kapelu R.E.M., která vystoupila v Praze čtyřikrát, naposledy v roce 2008, založili v roce 1980 v americkém státě Georgia zpěvák Michael Stipe, kytarista Peter Buck, baskytarista Mike Mills a bubeník Bill Berry. Ten ji před několika lety opustil.

Podle Millse se skupina při posledním turné a nahrávání posledního alba Collapse Into Now se skládáním retrospektivy jejích největších hitů začala sama zaobírat otázkou jak dál. Nakonec si uvědomila, že to by mohla být přirozená dělící čára za její dlouhou kariérou. Rozchod se prý konal v přátelském duchu bez jakýchkoli právních rozmíšek.

Klip k patrně největšímu hitu R.E.M „Losing My Religion“

„Doufám, že si naši fanoušci uvědomí, že to nebylo jednoduché rozhodnutí. Všechno ale musí jednou skončit a my jsme to chtěli udělat správně, naším způsobem,“ dodal k tomu Stipe.

Šéf fanouškovské stránky R.E.M. Murmurs Ethan Kaplan vyjádřil na serveru časopisu Rolling Stone názor, že rozhodnutí kapely bylo ovlivněno také velkými změnami, včetně personálních, ve vydavatelské společnosti Warner Bros, která uváděla na trh jejich tvorbu. Nechtělo se jim znovu pracně rozvíjet od píky vzájemnou spolupráci.

Zkratka R.E.M.(česky „rychlé pohyby očí“), kterou si skupina dala do názvu, označuje fázi spánku, v níž se člověku zdají sny. Kapela se za tři dekády své existence pevně usadila na rockovém výsluní a v roce 2007 byla uvedena do rock’n’rollové síně slávy. Svůj charakteristický zvuk předvedla už na debutové nahrávce Murmur z roku 1983, kterou vyhlásil časopis Rolling Stone albem roku. Světovou popularitu jim v roce 1991 přineslo album Out of Time asi s největším hitem skupiny Losing My Religion.

Stipe a jeho spoluhráči se vedle hudby věnují také společenským problémům. Angažovali se v kampani za odchod George Bushe z funkce amerického prezidenta, upozorňují na problémy s dodržováním lidských práv, zabývají se ochranou přírody i historických budov a přispívají na charitu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video