Berlín oprošťuje historii nástupu nacismu od hloupých klišé | E15.cz

Berlín oprošťuje historii nástupu nacismu od hloupých klišé

komiks Berlín
komiks Berlín
• 
ZDROJ: E15

Vojtěch Čepelák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Komiksová sága Berlín je výjimečná jak svým zaměřením na fascinující, přesto opomíjený pád meziválečné Výmarské republiky, tak koncentrací na osudy tehdejších lidí i neobvyklého hlavního protagonisty – kosmopolitní, moderní německé metropole.

Trojdílná série Američana Jasona Lutese, jejíž první díl Město kamene vyšel už i v češtině, se odehrává mezi rokem 1928 a nástupem Hitlera k moci na jaře 1933. Nejedná se ale o prvoplánový pokus osvětlit příčiny nacistického puče. Berlín je totiž především historickou fikcí. Pevně se drží faktografie konce německé Výmarské republiky, ale tu zaplňuje množstvím vlastních postav od elitního investigativního žurnalisty a studentky malířství z dobré rodiny, přes policistu, komunistické agitátory až po dělnickou rodinu s dětmi a mnohé další.

Autor chce skrze postavy a prostředí, které je obklopuje, oživit zapomenutou realitu skrytou na pozadí oficiální historie. V tom mu pomáhá schopnost vyjádřit charakter člověka v několika bublinách a činech. Stejně tak vyniká v rychlé a výstižné charakterizaci celé doby a Berlína především.

Ukazuje ho v málokde viděném světle jako skutečnou metropoli, která si v modernosti, protikladech a kulturním i společenském životě nijak nezadala s tehdejší Paříží. Navštívíme dělnické schůze stejně jako kabaretní představení, umělecké školy a továrny, obchodní domy i večírky průmyslníků. Vidíme tu vznik civilizace, jak ji známe, skrze pojízdné rozhlasové vozy, transoceánské vzducholodě a hromadnou dopravu. Berlín sám je plný otevřenosti i chuti do života a tendence, které povedou k třetí říši, tu jsou jen jedny z mnoha.

Přesně je vystižena drásavá touha oné doby vybřednout ze světa, který dopustil hrůzy první světové války, a všeobjímající chuť po změně a zcela novém, lepším životě. Rozpory ve společnosti tak jsou mnohem větší, než jak jsme dnes zvyklí. Děti se tu nenávidí kvůli politickému přesvědčení svých otců, rodiny rozpadají pro světonázory rodičů a ulice jsou zaplněny radikalismem vrcholícím ve střetu komunistického a nacistického hnutí.

Tento komplexní svět mnoha fazet a chutí je vizuálně silně ovlivněný jednoduchostí a realismem tradičního francouzského komiksu, kterému Lutes propadl v dětství. V první knize se však ještě vyvíjí a tváře postav tak bohužel někdy splývají. Jinak je ale Berlín velmi pozoruhodným projektem, který nabízí příběh a pohledy, jichž se nám často nedostává. Spolu s historickou precizností a naléhavým vykreslením dávno zmizelého života si svou mezinárodní pověst rozhodně zaslouží.

Autor je spolupracovníkem redakce

Autor: Vojtěch Čepelák

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.