Snyderova Nemocná Amerika je hlubokou sondou do amerického zdravotnictví | e15.cz

Knižní recenze: Snyderova Nemocná Amerika je hlubokou sondou do amerického zdravotnictví

Lukáš Vojáček

Lukáš Vojáček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Timothy Snyder je uznávaný americký historik a přední levicový intelektuál, autor literárních bestsellerů Tyranie aneb 20 lekcí z 20. století nebo Krvavé země. Specializuje se na dějiny střední a východní Evropy. V minulosti například mistrně popsal způsob, jak se mohli nacisté a komunisté dostat k možnosti uskutečnit své zločiny. Jeho zatím poslední kniha s názvem Nemocná Amerika: Lekce o zdraví a svobodě, se však poněkud vymyká autorově dosavadní tvorbě.

Snyder v knize podrobuje kritice americké zdravotnictví, které podle něj zapomnělo na obyčejnou lidskou solidaritu a je až příliš ovládané byznysem. Snaha uzdravit nemocného člověka ustupuje zájmům farmaceutických společností a komerční medicíny.

Fakt, že většina Američanů nemá přístup ke kvalitní lékařské péči, může na základě autorova mínění za selhání USA v boji s koronavirovou pandemií. Historik vybízí k reformě zdravotnického systému a jako vzor mu předkládá fungování nemocnic v Evropské unii.

Text má podobu rozsáhlé eseje, která čerpá z autorova vlastního hrůzného zážitku, kdy na přelomu let 2019 a 2020, tedy těsně před příchodem globální pandemie do USA, kvůli tristnímu pochybení lékařů ve svých padesáti letech málem zemřel.

Snyder v sobě opět nezapře bystrého pozorovatele a přináší řadu univerzálních myšlenek a morálních apelů, s nimiž se jistě dá ztotožnit, například že bez zdraví nemá svoboda smysl.

Tentokrát se však až příliš nechal unést svými názory. Z nesolidární lékařské péče viní především kapitalismus, rasismus či prezidenta Donalda Trumpa. Ačkoli Trumpova politika nepochybně bude mít na americkém nezvládnutí koronavirové nákazy svůj podíl, problémy tamního zdravotnického systému mají starší a složitější příčiny.

Většina předkládaných argumentů není podložená akademickým výzkumem, nýbrž osobními zkušenostmi buď Snydera, nebo jeho blízkých. Některé výroky se pak zdají trochu přehnané, třeba když historik přirovnává americké nemocnice k sovětským gulagům.

Navzdory zmiňovaným nedostatkům se nicméně stále jedná o zajímavou a hlubokou sondu do prostředí amerického zdravotnického sektoru, pro Evropana nepříliš známého.

Timothy Snyder: Nemocná Amerika – Lekce o zdraví a svobodě

Vydaly: Paseka a Prostor

Hodnocení: 70 procent

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video