Nejslavnější manga světa si titul zaslouží | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Nejslavnější manga světa si titul zaslouží

Nejslavnější manga světa si titul zaslouží
Expresivní malba. Velké emoce, které hlavní hrdina Naruto prožívá, podtrhuje vyhrocený vizuální styl
• 

Vojtěch Čepelák

Kouzelnická škola? Otřepané klišé. Ale taková škola pro nindži jako v japonském komiksovém fenoménu Naruto, kterého se celosvětově prodalo téměř 300 milionů výtisků, to je jiná třída. Série Naruto vychází od roku 1999 dosud a je jednou z nejoblíbenějších mang světa.

Masaši Kišimoto si zvolil vděčný žánr shonen mangy zacílené na chlapce od deseti let. Na rozdíl od západního teenagerského komiksu ovšem Japonci nepřestávají s jeho četbou po dosažení 18 roku, ale rekrutují se ze všech generací. Dobrá shonen manga si totiž svou širokou přístupnost nezískává jednoduchostí, ale čirou zábavností a vyváženým poměrem humoru a akce. Naruto je ukázkový příklad.

Stejnojmenného hlavního hrdinu potkáváme v okamžiku, kdy nad svou rodnou vesnicí znesvěcuje obří kamenné tváře zasloužilých nindžů nápadně podobných americkým prezidentům z monumentu v Mount Rushmore. Nepříliš moudré, zvlášť uvážíme-li, že jako student nindžovské školy je nejhorší ve třídě a závěrečné zkoušky za dveřmi. Navíc když krom lumpáren má i neskromný cíl: stát se nejlepším bojovníkem vůbec.

První kniha především uvádí jednající postavy a základní dějové rozvržení. Přesto hned v první kapitole jde o život a emoce tryskají na všechny strany. Naruto nemusí mít složitou zápletku, ale zatraceně dobře ví, jak vyprávět příběh. Akční složka je vizuálně i formálně zvládnuta na výbornou. Bojové sekvence vyvolávají pocit skutečného pohybu a nápaditě využívají šílené nindžovské techniky k chytrým a chytlavým akčním scénám. Rovnocenným partnerem jim jsou úderné vizuální vtipy, které skvěle řetězí a gradují.

Zároveň ale neopomíjí typicky japonskou schopnost vložit do příběhu notnou dávku patosu a skutečných emocí, jež působí zcela přirozeně a vhodně. U Naruta se to většinou týká jeho osamělosti (je sirotek), o níž postavy neváhají mluvit zpříma a k věci. Přidejme obsahově uměřenou, ale energickou hru kolem citových trablů školní mládeže a množství překvapivých dějových zvratů ve všech rovinách vyprávění. To završuje pečlivě vypravená česká verze a s dvouměsíčními odstupy plánované vydávání dalších dílů, díky čemuž si sérii budeme moci užít, jako bychom byli nefalšovaní Japonci.

Masaši Kišimoto: Naruto 1

Nakladatelství: Crew, 2011
Překlad: Jan Adamčák
Hodnocení: 80 %

Autor je spolupracovníkem redakce

Autor: Vojtěch Čepelák
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!