Recenze: Gaia Mesiah aneb Excelentní omyl odčiněn | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Recenze: Gaia Mesiah aneb Excelentní omyl odčiněn

Recenze: Gaia Mesiah aneb Excelentní omyl odčiněn
Gaia Mesiah
• 
ZDROJ: Warner Music
Dušan Kütner

Dušan Kütner

Téměř čistě dámská kapela Gaia Mesiah vtrhla na scénu na počátku tisíciletí velmi nesmlouvavým, agresivním a nekompromisním způsobem a v českých mainstreamových hudebních vodách zapůsobila jako zjevení. Po dvou studiových albech z let 2005 a 2007 však stejně rychle k nelibosti mnohých ze scény odešla.

Naštěstí se ukázalo, že ne navždy. V roce 2016 začali znovu v původní sestavě koncertovat a to, že je návrat myšlen opravdu vážně, potrhuje nové studiové album se symbolickým názvem Excellent Mistake. A od úvodního Intra a první regulérní skladby In the Streets je jasné, že se toho i přes osmiletou pauzu moc nezměnilo.

Většina alba od úvodní skladby In the Streets se opět nese v přímočarém kytarovém funkrocku à la Rage Against The Machine. Ostatně dvě ze členek před založením skupiny Gaia Mesiah působily v tuzemské revivalové kapele hrající písně RATM.

Stále nezdolný Čechomor. Nový dokument mapuje 30 let života legendární kapely

Je tomu tak i u dalších skladeb, jako třeba v Great Year Setup, v reggae Dawn of My Live a v pulzující After Rainbows s výraznými a opravdu nabroušenými kytarami.

Celé poměrně krátké album o dvanácti písních ale nabízí i klidnější polohy. Píseň Hip-hop se nese v lehkém latinskoamerickém rytmu, skladby CocoJim nebo Tam to všechno jsou zahrány téměř výhradně akusticky a hlavní slovo má španělská kytara.

Zemřel zpěvák britské skupiny The Prodigy Keith Flint

Deska je opět doprovázena skvělým charakteristickým zpěvem Marky Rybin, jež dokáže vyloudit až hrůzu budící nízké chraplavé tóny stejně lehce jako ty jemnější vysoké. A to – až na dvě česky zpívané výjimky – s čistou angličtinou, která se ve srovnání s rodilými mluvčími zpěváky a zpěvačkami rozhodně neztratí. A zpěv není jen na ní – často si pomáhají členky vyladěnými sborovými party.

Název alba má podle kapely odkazovat mimo jiné i k tomu, že se v mezidobí poučila z dřívějších chyb. Evidentně se jí to podařilo. Excelentní omyl – odchod ze scény – byl alespoň pro tuto chvíli napraven.

Autor: E15

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!