Recenze: Kryl jako nezvykle civilní literát | e15.cz

Recenze: Kryl jako nezvykle civilní literát

Dušan Kütner

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nakladatelství Torst vydalo jako další díl spisů Karla Kryla kompletní soubor jeho próz.

Výsostný písničkář a jeden ze symbolů opozice vůči předchozímu totalitnímu komunistickému režimu Karel Kryl se do historie zapsal především svými protestsongy v čele s kultovní písní Bratříčku, zavírej vrátka. Od mládí ale přitom nejen skládal a hrál na kytaru, ale psával i prózu, jejíž první souborné vydání připravilo nakladatelství Torst.

Kryl písničkář byl mistrem ironie, sarkasmu, politického aktivismu i romantických a poetických metafor, které mu jako jednomu z mála mužů a žen s kytarou na pó diu vynesly zařazení do kategorie „svědomí národa“.

Komplet pěti desítek textů – od dvouodstavcových zamyšlení po dvousetstránkovou autobiografickou novelu Člověk – ale ukazuje Kryla ve zcela jiné poloze.

První tři povídky, které jako jediné vznikly v Československu ještě před emigrací, jej představují jako autora zachycujícího poezii všedního dne konce šedesátých let, v nichž není o politice a totalitě ani slovo.

Další texty mají podobu fejetonů, bajek, pohádek a povídek na nejrůznější témata psaná ve velké míře rovněž téměř poklidným tónem, které mají k burcování národa a protestsongům velice daleko, což však nijak nesnižuje jejich hodnotu.

V textech kromě tradičního, často ironického přemítání o věčném boji se svědomím, snaze vyrovnat se s tlakem cenzorů a dalších nástrojů totalitní moci či s nespravedlnostmi okolního světa tak řeší i „nekrylovsky“ docela obyčejné věci.

Jeden z fejetonů tak rozpráví o kamnech, jiný o sbírání hřibů, třetí pak o shánění vánočních dárků či třeba o utrpení, které jako autor každoročně absolvuje ve snaze vymyslet originální vánoční fejeton do vysílání Svobodné Evropy, kde měl léta svůj pořad. Ostatně řada textů v knize vznikla původně právě pro rozhlas.

Polovinu celého souboru pak tvoří autobiografická próza Člověk, v níž konfrontuje svá mladá léta v Československu před nástupem na vojnu a první léta exilu. Text, který se ve své době nedočkal zvláštního uznání, je ale nyní s odstupem let cennou sondou do Krylova života.

V případě Krylových próz se nejedná o břitkou satiru a ironii jako v případě jeho písní. Nejsou ani typickou beletrií v podobě popisu zcela fiktivního světa a postav. Pro poznání autora, jenž má jako každý talentovaný umělec mnoho tváří, jsou však velmi cenným zdrojem.

Karel Kryl: Prózy
Vydal: Torst
Hodnocení: 70 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery