Lidé poslali na soukromé projekty desítky milionů. Crowdfunding pomohl i v boji s nemocí | e15.cz

Lidé poslali na soukromé projekty desítky milionů. Crowdfunding pomohl i v boji s nemocí

Dušan Kütner

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ochota přispívat na projekty v rámci crowdfundingových serverů loni opět vzrostla. Nejúspěšnější záměry vynesly přes milion korun.

Zhruba šedesát milionů korun loni poslala veřejnost lidem, kteří sháněli peníze na projekty. Mezi nejúspěšnější patří zahájení vydávání internetového deníku, vytvoření herního studia, záchrana leteckého speciálu, kterým přiletěli „zlatí hoši“ z olympiády v Naganu, či pomoc pacientům s nemocí ALS, na kterou mimo jiné zemřela překladatelka Dana Gálová nebo expremiér Stanislav Gross.

Všechny tyto projekty získaly přes milion korun. Na celkové částce se největší měrou podílí server Hithit.cz, jenž loni pomohl vybrat 39 milionů korun, o téměř polovinu více, než o rok dříve. Ne všichni ovšem uspějí – loni požadovanou částku vybralo 225 projektů, tedy každý druhý.

„V našich počátcích šlo zejména o hudební a kulturní projekty obecně, nyní se zvětšuje podíl sportovních a podnikatelských projektů. Nově se také objevilo více autorů, kteří úspěšně míří na cílové částky okolo milionu korun,“ říká projektová manažerka Hithit.cz Jana Ecksteinová.

Přes druhý největší server Startovač.cz poslali drobní investoři 18,4 milionu korun, meziročně o tři procenta méně. „Bylo o něco méně velmi úspěšných kampaní,“ podotkl za server Martin Brykner. Kromě dvou hlavních hráčů také v posledních letech vznikly a vznikají i menší servery.

Na platformě Nakopni.me tak loni téměř padesátka projektů získala celkem 430 tisíc korun. „Už i u nás si lidé zvykají na tento způsob financování projektů. Navíc každý další úspěšný projekt se rozkřikne, a další lidé si tak založí svůj projekt,“ míní jednatel Roman Baroš. Rostoucí zájem o způsob financování, kdy lidé nechtějí nebo nemohou žádat o peníze banku a obracejí se na veřejnost, které se pak odvděčí nejrůznějšími dárky, zaujal i klasické investory.

Úspěšné projektyAutor: e15

Skupina Roklen tak v květnu spustila projekt Fundlift. cz, ve kterém o peníze na rozjezd nežádají lidé, ale firmy. Odměnou za poskytnutí peněz bývají na rozdíl od serverů Hithit a Startovače dluhopisy nebo akcie dotyčné společnosti. Od konce května, kdy server odstartoval, získalo jedenáct projektů 54 milionů korun.

„Emitenti potvrzují, že kromě získání finančních prostředků jim emise významně pomáhají s rozvojem byznysu. Kampaně na Fundliftu na projekty upozorňují a přivádějí nové zákazníky,“ uvedl projektový manažer Radek Musil.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video