Medvědi? V Berouně jsou na každém rohu | E15.cz

Medvědi? V Berouně jsou na každém rohu

Lucie Zemanová

Ať už to jsou huňáči na Městské hoře nebo sportovci na ledě, medvědi neodmyslitelně patří k Berounu. Vybrali jsme proto sedm nejzajímavějších podob symbolu města.

Když se řekne Beroun, většina lidí si jako první vybaví večerníčkové medvědy Vojtu, Kubu a Matěje, kteří od října roku 2000 obývají Městskou horu. Bráškové z večerníčku režiséra Václava Chaloupky lákají návštěvníky ze všech koutů naší republiky, kteří za nimi pravidelně jezdí.

1. To, že medvědi Beroun doslova proslavili, potvrzuje i jejich ošetřovatelka Dagmar Kreisslová, pro kterou jsou Vojta, Kuba a Matěj něco jako druhá rodina. „Když byli ještě malí, tak jsem chodila k nim do výběhu a hráli jsme si. To už je ale minulost. Teď jsou to silná zvířata, která mě naštěstí respektují a já je samozřejmě taky,“ řekla Dagmar Kreisslová, podle které pobyt v Berouně medvědům svědčí, což potvrzuje i fakt, že tu oslavili jedenácté narozeniny.

2. Beroun ale nereprezentují jen večerníčkoví medvědi, ale také hokejový tým, který pod názvem HC Berounští Medvědi existuje od roku 1996. Jejich největším úspěchem se stala sezona 2003–2004, ve které družstvo mužů zvítězilo v základní části první ligy a postoupilo až do finále play-off.

Kapitán Medvědů

Nejdéle působícím hokejistou v berounském týmu, je Jiří Novotný, který nastupuje v útoku. „S Berounskými Medvědy hraju od svých dvaceti let. Od té doby se toho ale dost změnilo. Třeba zimní stadion je o něco modernější a celý hokej šel hodně dopředu,“ vzpomínal Novotný.

3. Fandění hokejovému týmu jde pak často ruku v ruce s popíjením zlatavého moku. Řada příznivců zimního sportu tak sáhne po pivu, které nevzniklo nikde jinde, než v pivovaru Berounský medvěd.

Tmavý ležák Grizzly

„Pivo vyrábíme spodním kvašením z tradičních surovin, mezi které patří voda, ječný slad, hlávkový chmel a pivovarské kvasnice. Pivo je nefiltrované a kvasnicové s bohatým obsahem vitaminu B,“ popisovala Hana Mayerová, která spolu se svým manželem oživila tradici vaření piva v Berouně. Ta je v královském městě stará asi 550 let.
„Nabízíme jedenáctku světlý ležák, třináctistupňové pivo tmavý speciál, čtrnáctistupňové pivo Klepáček, což je polotmavý ležák, nebo osmnáctistupňový tmavý ležák takzvaný Grizzly,“ vypočítávala Hana Mayerová.

4. Berounský pivovar ale není jediným podnikem, který má za svého patrona právě medvěda. Návštěvníci Holandské ulice totiž narazí na komorní bar s názvem Gosha, kde na medvědy rovněž nedají dopustit.
„Bar jsem založil spolu s mým ruským kamarádem Sašou. Měl psa, který se jmenoval Gosha a já zase kocoura se stejným jménem, takže když jsme přemýšleli nad názvem pro bar, nebylo co řešit. To, že se tak bude jmenovat medvěd, bylo jasné hned od začátku,“ vyprávěl provozovatel baru Jiří Nosek, který od té doby sbírá plyšové medvědy.

Medvědí hodnoty

5. Rovnou osmadvacet medvědů má berounský skautský oddíl, a to ve věku od osmi do čtrnácti let. Jeho vedoucí si na nezájem nemůže stěžovat.
„Snažíme se vést kluky ke kamarádství, týmové práci, toleranci a dalším hodnotám, které se dnes ze společnosti vytrácejí. Každému přinese členství něco jiného. Někdo hledá zábavu, někdo dobrodružství a jiný touží poznat přírodu,“ řekl vedoucí skautského oddílu Medvědi Jan Mejstřík.

6. Medvěd samozřejmě nechybí ani ve znaku města, který ho vždy prezentoval spolu s městskou pečetí a který se dochoval ze 14. století. „Na modrém štítu z hradby vyčnívají dvě věže. Mezi nimi je rytíř Tamak v brnění a drží meč a štít s českým lvem. Dole v bráně je vidět právě symbol města – medvěd,“ popisovala etnografka berounského muzea Klára Pilíková.

7. Medvěd ale není vyobrazený pouze na znaku města, ale také na vlajce, kterou tvoří dva vodorovné pruhy modrý a bílý. V žerďové polovině bílého pruhu pak lidé najdou medvěda. „Od počátku devadesátých let užívalo město pouze bílo-modrý prapor, který byl shodný s bavorskou vlajkou. Proto požádalo o změnu. Nový návrh provedl Pavel Fojtík z Prahy a městská rada ho vybrala v červnu 2001,“ doplnila Klára Pilíková.

Autor: Lucie Zemanová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!