Mobilní data mohou zlevnit ještě víc, nastiňuje Sobotka | E15.cz

Mobilní data mohou zlevnit ještě víc, nastiňuje Sobotka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Další výsledky tlaku na snížení cen mobilních dat pro spotřebitele by mohly být viditelné během několika měsíců. Při návštěvě Českého telekomunikačního (ČTÚ) úřadu to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). První posun v rozrůznění nabídek operátorů je podle něj patrný už nyní. K dalšímu tlaku má pomoci mimo jiné novela zákona o elektronických komunikacích, kterou minulý týden schválil Senát.

"Když se podíváte na dobu ještě předtím, než jsme zahájili tento plošný tlak na všech úrovních z pohledu vlády, tak tady fakticky existovaly úplně stejné nabídky ze strany všech mobilních operátorů na našem trhu," uvedl premiér.

Letošní jaro podle něj z hlediska možnosti nabídek vypadá úplně jinak, než například jaro loňského roku. "Pokud se mě ale ptáte, jestli jsem se stávající situací už spokojen, tak říkám, že ne," podotkl. Kabinet se podle něj chce nyní zaměřit především na ceny pro domácnosti. "Pracujeme v řádu měsíců," dodal.

Vládní novela zákona o elektronických komunikacích mimo jiné zvyšuje pravomoci ČTÚ a pokuty operátorům. Zavádí možnost ukládat operátorům pokuty procentem z jejich obratu. Lhůtu pro změnu mobilního operátora zkracuje ze 42 na deset dní. Sjednocuje také délku výpovědních lhůt u služeb elektronických komunikací na nejvýše 30 dní.

Zákon kritizuje Česká asociace satelitních operátorů. Podle ní se v novele přiznává veřejná podpora soukromým společnostem, která je v rozporu se soutěžním právem EU. Koncem března proto podala asociace stížnost Evropské komisi.

Novela vzbudila v souvislosti s operátory pozornost již při projednávání ve vládě. S kritikou se setkal návrh bývalého ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD), aby operátoři nemohli nabízet jiné ceny než ty ceníkové. Spor byl hlavní příčinou Mládkova konce ve vládě. Jeho nástupce Jiří Havlíček (ČSSD) dnes řekl, že ministerstvo usiluje spolu s ČTÚ a premiérem o zlepšení služeb pro tuzemské zákazníky a domácnosti. Počítá proto s pokračováním dialogu mj. ve formě jednání s operátory.

"Cenová úroveň mobilních datových služeb v České republice je výrazně vyšší než na západ od našich hranic. Ministerstvo průmyslu vytvořilo potřebnou legislativu, věříme, že přispěje ke zvýšení konkurenčního prostředí," dodal.

Dnes je v ČR podle dostupných údajů přes 14 milionů aktivních mobilních čísel, tedy na každého občana připadá více než jedno. Část z karet ale slouží pro různá technická zařízení, jako jsou například poplašná zařízení nebo třeba dálková ovládání garáží. Vedle tří mobilních operátorů pak v Česku funguje více než stovka virtuálních operátorů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video