Největší firemní pokuta v historii: Africký operátor musí zaplatit 5,2 miliardy dolarů | E15.cz

Největší firemní pokuta v historii: Africký operátor musí zaplatit 5,2 miliardy dolarů

Klasické SIM karty
Klasické SIM karty
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokutu 5,2 miliardy amerických dolarů (131 miliard korun) musí zaplatit nigerijským úřadům největší africká telekomunikační společnost MTN. Jihoafrický operátor ji v říjnu dostal za 5,2 milionu aktivních, avšak neregistrovaných SIM karet. Podle analytiků, které citovala agentura AP, to je největší pokuta na světě, která kdy byla nějaké firmě uložena. Postih by mohl odradit investory.

Nejvyšší pokuty se dosud rozdělovaly ve Spojených státech. Tamní Federální komise pro spoje (FCC) udělila vůbec největší pokutu americkému operátorovi AT&T. Pokuta činila 100 milionů dolarů a firma se kvůli ní s úřadem soudí.

Pokuta pro MTN v Nigérii představuje téměř čtvrtinu loňského rozpočtu této země. Nigérie je bohatá na ropu, nynější propad cen komodity na ni velmi silně doléhá. Podle Johna Stranda, experta na oblast telekomunikací ze společnosti Strand Consult, je postih naprosto nepřiměřený. „Nikdy jsem neviděl, že by nějaký operátor dostal pokutu více než 100 milionů dolarů, a to jsem v tomto byznysu 20 let,“ citovala jej agentura AP. „Žádná srovnatelná pokuta nikde jinde na světě neexistuje,“ poznamenal analytik Roger Entner ze společnosti Recon Analytics.

Expert: Nikdy jsem neviděl, že by nějaký operátor dostal pokutu více než 100 milionů dolarů

Neregistrované SIM karty jsou v Nigérii záležitostí národní bezpečnosti. Islamistické milice Boko Haram totiž podle úřadů pomocí mobilních telefonů koordinují útoky a odpalují bomby. Neregistrované SIM karty se ale používají také při únosech. Právě neregistrované SIM karty od MTN byly použity během zářijového únosu bývalého nigerijského ministra financí. Byly přes ně provedeny telefonáty s žádostmi o výkupné.

MTN měla na deaktivaci neregistrovaných karet čas do poloviny srpna. Podle mluvčího nigerijského telekomunikačního regulátora ale tuto lhůtu nesplnila. Tržní hodnota MTN, která působí ve dvacítce zemí včetně například Kypru, od oznámení pokuty klesla o více než desetinu a generální ředitel skupiny odstoupil. Firma se snažila dohodnout se s Nigérií na zmírnění pokuty, ale nigerijská komise pro spoje to v pondělí odmítla.

V Nigérii, která je se zhruba 170 miliony obyvatel nejlidnatější zemí na africkém kontinentu, prakticky nefungují pevné telefonní linky. Mobilní telefony jsou pro Nigerijce naopak stále dostupnější a sítě mobilních operátorů tam velkou měrou pomohly k rozvoji podnikání a obchodu. Podle Stranda je otázkou, k čemu tak velká pokuta slouží. „Myslím si, že to je velký vzkaz pro jiné investory v Nigérii: do této země nevstupujte,“ citovala jej AP.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video