Nový majitel Telefóniky bude čelit úbytku klientů | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Nový majitel Telefóniky bude čelit úbytku klientů

Nový majitel Telefóniky bude čelit úbytku klientů
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jan Rasch, Euro E15
Marek Schwarzmann

Marek Schwarzmann, David Klimeš

Koupí Telefóniky se skupina PPF na poslední chvíli přece jen zúčastní druhé aukce kmitočtů, která začne 11. listopadu. Kromě nákupu frekvencí v aukci ji však budou čekat i další „dědictví“ po telekomunikačním gigantovi. Je mezi nimi například to, že se PPF bude muset vypořádat s poklesem počtu uživatelů pevných linek, v pololetí jich firma reportovala 1,43 milionu, tedy o 6,6 procenta meziročně méně.

Zároveň bude řešit, co dále s výnosy, protože nové tarify FREE, které O2 uvedla na konci dubna, sice spustily lavinu zájmu zákazníků, ale také podpořily pokles provozních výnosů. Ty podle pololetních výsledků o pět procent klesly na úroveň 23,9 miliardy korun a dá se předpokládat, že takzvané flatové tarify se ještě podobně projeví na celoročních výsledcích. Tarifních zákazníků má přitom operátor na pět milionů, dalších 1,9 milionu má aktivních předplacených SIM karet.

PPF potvrdila vstup do Telefóniky, za akcie zaplatí skoro 64 miliard

Firma v prvním pololetí zaznamenala nárůst výnosů z internetových a datových služeb o 21,4 procenta na 1,6 miliardy korun, a tento vývoj tak potvrdil zásadní význam dat pro budoucí existenci operátora a potřeby zavádění rychlého mobilního internetu LTE. Ten operátorovi „běží“ již v několika pražských obvodech a od listopadu i v moravské metropoli Brně. Další šíření však bude závislé na výsledku aukce kmitočtů.

Počet přípojek k pevné datové síti xDSL Telefóniky vzrostl v pololetí o 3,1 procenta na 921 tisíc. Vysokorychlostní internet VDSL pak používalo 310 tisíc lidí, tedy o polovinu více než loni, a O2 TV evidovala 142 tisíc zákazníků, tedy o 2,1 procenta více než loni.

Matka plní strategii, opouští menší evropské trhy
Prodej většinového podílu v české Telefónice zapadá do celkové strategie španělské matky. Ta chce letos snížit svůj dluh pod 47 miliard eur a zaměřit se v Evropě na velké trhy.

Už minulý rok se největší poskytovatel telekomunikačních služeb v Evropě rozhodl kvůli dluhům prodat za miliardu eur svůj byznys v call centrech Atento. Kupujícím byl americký investiční fond Bain Capital, který kdysi spoluzakládal republikánský prezidentský kandidát Mitt Romney. Pak došlo i na jednotlivé divize. V červnu 2012 Telefónica oznámila prodej irského O2 hongkongské firmě Hutchison Whampoa, za kterou stojí nejbohatší Asiat Li Ka-šing.

A nyní je na řadě Telefónica CR. „Pro Telefóniku je prospěšné odejít z trhů, jako je Česká republika, a zaměřit se na větší trhy před další konsolidací,“ řekl agentuře Bloomberg Alberto Espelosin z madridské poradenské společnosti Abante Asesores.

Telefónica se sice snaží snížit svůj dluh prodejem aktiv a propouštěním, ale také chce posílit na klíčových trzích. Ty z pohledu firmy představuje především Jižní Amerika, kde v minulých letech španělská skupina mohutně expandovala. A v Evropě bude sledovat jen velké trhy. Svůj podíl posílila například v Telecom Italia. V Německu se snaží dokončit koupi mobilního operátora E-Plus nizozemské telekomunikační firmy KPN, čímž by se stala mobilní jedničkou v zemi.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!