OBRAZEM: Malý krok pro člověka, obrovský pro lidstvo. Uběhlo 49 let od přistání na Měsíci | e15.cz

OBRAZEM: Malý krok pro člověka, obrovský pro lidstvo. Uběhlo 49 let od přistání na Měsíci

Michaela Trnková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jen rok chybí do oslav půlstoletí ode dne, kdy první člověk vkročil na Měsíc. Posádka kosmického letu Apollo 11 na něm přistála 20. července 1969 a navždy se tak zapsala do lidské historie. Prohlédněte si unikátní snímky, které astronauté během své legendární cesty vytvořili.

Velitel mise Neil Armstrong, pilot lunárního modulu Buzz Aldrin a pilot velitelského modulu Michael Collins vzlétli 16. července 1969 raketou Saturn V na oběžnou dráhu Země. Tři dny nato se dostali na oběžnou dráhu Měsíce a čtvrtý den už se Armstrong a Aldrin spustili v lunárním modulu na Měsíc. Šest hodin po přistání, k ránu 21. června ve 2:56, Armstrong jako první člověk na světě vstoupil na jeho povrch. O dvacet minut později za ním následoval Aldrin.

Vycházka trvala přibližně dvě a tři čtvrtě hodiny. Během ní nasbírali téměř 22 kilogramů měsíčních hornin, které měli za úkol dovézt zpět na Zemi, fotografovali, umístili na povrch Měsíce televizní kameru a vztyčili speciálně navrženou americkou vlajku. Za úkol měli uskutečnít i několik vědeckých experimentů, jako změřit tok slunečního větru nebo tam zanechat zařízení k přesnému měření vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Než Armstrong a Aldrin odstartovali zpět za Collinsem, strávili na měsíčním povrchu 20,5 hodiny. 

I přes technické problémy a povětrnostní podmínky se povedlo přenos první procházky po Měsíci vysílat v televizi. Sledovalo jej 600 milionů lidí. Originály z natáčení byly omylem zničeny při opětovném přehrávání magnetické pásky, které prováděla NASA. Kopie vysílání jsou však zachované a volně dostupné.

Během pobytu na Měsíci astronauté stručně hovořili s americkým prezidentem Richardem Nixonem. Ten ho označil za historicky nejvýznamější telefonát, který byl z Bílého domu kdy uskutečněn.

V programu Apollo šlo o třetí let k Měsíci. V květnu 1961 vyhlásil tehdejší americký prezident John F. Kennedy cíl dosáhnout jeho povrchu do konce 60. let a bezpečně se vrátit na Zemi. Posádka pro Apollo 11 byla jmenovaná na konci roku 1968.

Na záznam z prvního přistání na Měsíci se podívejte ve videu:

Chyba počítače i hadr plný bakterií: Apollo 11 odstartovalo na Měsíc před 50 lety. Více zde >>>

Autor: Michaela Trnková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery