Osm věcí, které v blízké budoucnosti změní náš život | E15.cz

Osm věcí, které v blízké budoucnosti změní náš život

Budoucnost
Budoucnost
• 

Karel Javůrek, VTM.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
(VIDEO) Většina technologií se sice teprve rodí, ale v budoucnu se jistě výrazně dotknou našeho stylu života. Co nás čeká?

Píše se rok 2011 a z pohledu běžných lidí se toho příliš mnoho nezměnilo. Vše se děje postupně, v pozadí a tak rychle, že si to spousta z nás ani neuvědomuje. Podíváme se na nejzajímavější technologie, které se s vysokou pravděpodobností stanou v nejbližších letech či desetiletích realitou.

Auta budou jezdit bez řidičů

Google a další společnosti již ve velké míře testují zcela autonomní vozidla bez řidiče. Dokážou jet na předem určené místo, sledovat dění v okolí a projíždět i městy s vysokou hustotou provozu.

I když je však technologie již částečně připravena, čekají nás ještě legislativní úpravy v zákonech, které budou robotická vozidla povolovat. Ale jak ukázal světově první příklad v americkém státě Nevada, s trochou lobbingu to jde poměrně rychle.

Senzory snímají veškeré dění kolem vozidla Autor:
Senzory snímají veškeré dění kolem vozidla

A jak to tedy může v budoucnu vypadat? Nejdříve se objeví pomocné systémy, které budou doplňovat a pomáhat řidiči. Nakonec ale kompletně převezmou řízení. S rozvojem projektů jako ZipCar se může auto změnit na sdílenou službu. Přes internet si ke svému domu objednáte vozidlo, které vás odveze do cíle. Dostanete přesný účet dle využití vozidla, které bude jinak sloužit i dalším zákazníkům. Každý majitel vozidla tak bude moci auto pronajímat ve stylu taxi, které se možná stane historií.

Bezpečnost na silnicích vzroste, převozy surovin, materiálu atd. budou efektivnější. Transport může třeba kompletně probíhat v noci, bez nutnosti lidského zásahu.

Všude bude hlasové ovládání

Počítače stále lépe rozpoznávají lidský hlas a příkazy. Může za to nejen rostoucí databáze vzorků od Googlu a dalších celosvětových služeb, ale také pokroky v oblasti umělé inteligence a programování samoučících se neuronových sítí.

Hlasové ovládání budeme používat všude tam, kde bude mít smysl. Nelze si zatím představit, že nahradí psaní dlouhých dokumentů, na celodenní mluvení náš hlas není příliš přizpůsoben. Ale občasné ovládání elektronických zařízení a diktování kratších textů bude samozřejmostí.
Všudypřítomný internet bude tak rychlý!

Za pár let se dočkáme mobilního internetu s rychlostmi v řádu stovek megabitů za sekundu, s velmi nízkou odezvou. Optické linky budou již velmi brzy poskytovat gigabitové rychlosti. První se už objevily a další se stále objevují po celém světě

Internet a jeho vizualizace v projektu Opte Autor:
Internet a jeho vizualizace v projektu Opte

Internet je novodobou elektřinou, bez které už dnes nelze v mnoha případech pracovat. Pro roboty se jednou stane stejně důležitou složkou, jako je pro nás například vzduch.

Neomezená data budou ve všech zařízeních a pro každého

Rostoucí objem dat již překročil všechny předchozí rekordy a množství vytvářených informací stoupá exponenciální rychlostí. Pohodlí vlastních i sdílených dat na všech zařízeních umožňuje optimalizaci a efektivní využití úložného prostoru. Proč mít stejný soubor uložený několikrát?

Synchronizace dat mezi zařízeními je jen mezikrok. Následovat bude kompletní uložení dat mimo zařízení po vzoru BitCasa. Žádná omezení, žádné plýtvání místem na lokálním zařízení, většina často nepotřebných dat se může streamovat přes rychlý internet. Uživatel ani nepozná rozdíl mezi lokální vzdálenou kopií dat. Zařízení budou mít vlastní paměť pouze coby cache pro nejpoužívanější data.

Neomezená kapacita umožní nahrávat cokoli, kdekoli a čímkoli, vše pod vaším účtem a se snadným sdílením dalším osobám. Už nebudeme posílat soubory, stačí sdílet odkaz. Pokud byl Facebook revoluce ve sdílení fotografií, bude neomezený cloud představovat pokrok v oblasti všech dat.

Telefonní firmy se změní na poskytovatele internetu

Veškerá komunikace se postupně přesune do oblasti internetu – hlas, zprávy, video i další formy komunikace. Operátoři se stanou pouhými poskytovateli internetového připojení, budou soupeřit pokrytím, rychlostí a cenou.

Jedním z adeptů na převzetí internetové komunikace je například služba Google Voice. V USA je již poměrně populární, brzy se dostane i do Evropy . Trh je plný různých menších řešení jako je Viber, Fring nebo nakonec i Skype, který může s Google Voice snadno soupeřit, nyní už pod hlavičkou Microsoftu.

V kapse bude opravdu inteligentní mobilní zařízení

Mobilní telefon se stane univerzálním mobilním pomocníkem. Spojí nás s informační databází internetu, tak i s přáteli a jinými lidmi kdekoli. Senzory budou vyhodnocovat nejrůznější věci, zařízení zastane naší peněženku, slovníky, videokamery, fotoaparáty, herní přístroje a v některých případech i počítače.

Google v USA oficiálně spustil Wallet

Díky výkonným procesorům a napojením na internet se mobilní zařízení postará i o živý překlad do jiné řečí, senzorové systémy přeloží cizojazyčné nápisy. Bude jedno, jakou řečí mluvíte a co všechno nevíte – Rozšířená realita a rozpoznávání umožní mobilem detekovat jakýkoli objekt, rozpoznat ho a dodat vám o něm informace.

DNA budeme opravovat před i po narození

Vědci si hrají s DNA jako programátor s kusem kódu. Pomalu se rozvíjejí opravy DNA, kterou lze vyšetřit nejen před samotným zplozením a vyřadit tak některé poškozené části kódu. S novými technologiemi lze zasáhnout i do funkční buňky a opravit či změnit její DNA. Tímto způsobem lze vyléčit mnoho chorob velmi přesně a relativně snadno.

Opravy genetických vad budou stejně populární jako kosmetické vylepšování, lidé budou žít déle a budou moci i déle pracovat. Zpočátku vyšší cena se postupně sníží, v počátcích se však samozřejmě bude jednat o méně dostupnou službu, stejně jako u každé novinky, než se stane standardem.

Roboti budou univerzální

Rozvoj umělých neuronových sítí a umělé inteligence umožní i konstrukci univerzálních robotů. Ti si díky vlastní komunikační síti a kolektivnímu sdílení dat poradí i s novými a neznámými problémy. Jejich cena bude kvůli materiálům a rozměrům na podobné úrovni, jako v současnosti i v minulosti například automobil.

Roboti budou univerzální Autor:
Roboti

Pokud si koupíte univerzálního robota, nebude umět všechno. Funkce ale budou rozšiřitelné. Za příplatek si budete moci dokoupit aktualizační balíček například na italskou či jinou kuchyni, různé speciální dovednosti, které rozšíří další určité schopnosti.

Čeho se nedočkáme

Zapomeňte na dlouhé lety do vesmíru, nejen z důvodů, které jsme psali ve starším článku. Brzy se sice objeví první lety do vesmíru určené pro veřejnost, ale stále to bude jen pár kilometrů nad Zemí. Je to už vůbec vesmír? Pokud ale budete mít dost peněz, můžete si užít poletování a pohled na Zemi z trochu větší výšky.

Napojení mozku do virtuální reality zní sice slibně, rozhodně ho ale v nejbližší době nelze čekat. I když jde pouze o signály do mozku a jejich simulaci či úpravu, je složitost takového řešení zatím velmi vysoká. Rozhodně se však jedná o realizovatelnou budoucnost, která jednou bude obrovský byznys.

Originální obrázek „Reality“ od *pyxelated (Eran Cantrell) Autor:
Originální obrázek „Reality“ od *pyxelated (Eran Cantrell)

Plánujete se v budoucnu jako osobnost uložit do počítače a žít zcela virtuálně a ve virtuálním světě? To je pravděpodobně nesplnitelná představa. Přichází na řadu problémy, které se vyskytují i u teleportace, a navíc představa našeho mozku převedeného za několik desítek let do počítače dává asi takový smysl, jako integrace myšího mozečku do současných čipů.

Pokud čekáte přílet mimozemské civilizace, kterou uvítáme chlebem, solí a hity národních pokladů, nebudete mít příliš v oblibě článek „Mimozemský život je naděje, která nikdy neumírá“.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video