NASA ukázala nové skafandry | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Po Rusech přišla s novými skafandry i NASA. Plánuje s nimi opět dobýt Měsíc

vaj

Krátce po 50. výročí přistání na Měsíci NASA ukázala, v čem se pokusí astronauti dostat na přirozenou družici Země příště.

NASA představila skafandry, které označuje pod zkratkou xEMU. Ostrou zkouškou mají projít do pěti let. Během této periody plánuje americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku další přistání na Měsíci.

Představené skafandry se od těch, které byly v akci před desítkami let, zákonitě v mnohém liší. Podle CNN změny souvisejí mimo jiné s hlubšími znalostmi vesmíru a Měsíce. Před přistáním Apolla 11 se tehdejší inženýři například obávali velké nestability měsíčního povrchu, který údajně mohl mít problém „unést“ nejen raketoplán, ale i samotné kosmonauty. Místo toho postupně vyšly najevo jiné hrozby: například částečky skelného materiálu obsaženého v měsíčním prachu, stejně jako teplotní extrémy. Nové vybavení má zvládnout teploty v rozmezí minus 156 až plus 121 stupňů Celsia.

Kim cválá na bílém koni na posvátnou horu. Je to předzvěst letu do vesmíru, tipují experti

Vylepšené skafandry ale nedávno představili i Rusové, astronauti v nich mají létat k Mezinárodní vesmírné stanici. Modely pojmenované Sokol-M ovšem podle Guardianu nejspíš přinesou konec jednomu ze zavedených rituálů, který v ruské kosmonautice bezděčně zavedl Jurij Gagarin.

Ten si cestou na startovací dráhu v roce 1961 vynutil kvůli malé potřebě zastavení autobusu. Vykonal ji na jeho zadní kolo, přičemž močení na pneumatiku se pak stalo povinnou součástí cesty sovětských a později ruských kosmonautů do vesmíru. Ve skafandrech modelu Sokol-M to ale tak snadno nepůjde, jeho designéři totiž v zájmu kompaktnosti nevybavili oblek zipy na patřičných místech.

xEMU versus Sokol-M. Prohlédněte si fotogalerii:

S Bransonem do kosmu se chystá i sedmička Čechů a Slováků. Stojí je to miliony, cíl je nejistý
Starship: Musk ukázal loď pro přepravu lidí do vesmíru

Autor: vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!