Policisté: Nejsou peníze. Na benzin, na tužky ani bloky | E15.cz

Policisté: Nejsou peníze. Na benzin, na tužky ani bloky

Opavští policisté chodí po rajonu pěšky. Do auta můžou, jen když je lidé zavolají.

Policie šetří. Dva opavští policisté Sedmičce popsali, jak jim úsporná opatření komplikují život. Z obavy o práci nechtěli zveřejnit jméno, zástupci policejních odborů však redakci potvrdili, že mluví pravdu.
Policisté z obvodního oddělení na Vaškově náměstí mají ve svém rajonu kromě Opavy zhruba dvacítku okolních obcí. Většina hlídek službu prochodí pěšky a do vzdálenějších míst obvodu, třeba Vávrovic, Malých Hoštic či Pusté Polomi se nedostanou.
„Auto můžeme použít, jen když nás někdo zavolá. Prevence úplně zmizela. Bez konkrétního podnětu vyjet do některé z obcí nemůžeme. A protože tam nemají městskou policii, tak tam na policajta prostě nenarazíte,“ líčí jeden z opavských policistů. Pokud už hlídka autem vyjede, musí od ledna každou jízdu detailně popsat ve speciálním sešitu.
Pěšky do služby chodí i dopravní policisté. „Auto jezdí přednostně k nehodám. Když už s autem kontrolujeme, nemůžeme měnit stanoviště, jsme tam třeba půl dne. Už se objevily i stížnosti, že stojíme na stejném místě a pořád kontrolujeme stejné lidi třeba na cestě do práce,“ líčí druhý z policistů. Policisté v Opavě podle nich mají na benzin ve srovnání s loňskem jen polovinu.
Pěší hlídky mají podle nich jen malé možnosti. „Nemáme radar, nemůžeme natočit řidiče, který jede na červenou. Můžeme dát akorát někomu dýchnout. Ale trubičky jsou použitelné jen při plus pěti stupních a výše. Teď vůbec,“ vysvětluje policista.
A dodává, že i když opavští dopraváci mají jezdit po celém okrese, hlídkují jen v Opavě a okolí. „Třeba na Vítkovsko vůbec nejezdíme,“ dodává.
A lidé toho zneužívají. „V noci, když vidí, že máme brašnu a jsme pěší hlídka, prostě nezastaví,“ dodává policista s tím, že zatímco dřív za měsíc vybrali pokut za statisíce, teď v lednu nemají ani čtvrtinu. Poukazují také na to, že si sami musí kupovat tužky, bloky, že nemají baterky, které potřebují na nočních. Že auta, v nichž převážejí někdy i pomočené bezdomovce, opilce či drogově závislé, jim zevnitř nikdo nečistí.
Předseda Krajské odborové organizace – Unie bezpečnostních složek Jan Babák Sedmičce situaci potvrdil. „Ano, podobné problémy s policisty řešíme,“ uvedl s tím, že o potížích právě jedná s krajským policejním ředitelem, a proto nechce sdělovat podrobnosti.
Krajské ředitelství policie zatím nechce uvést, o kolik peněz méně letos policisté dostanou. Rozpočet ještě nezná. „Lidé úbytek peněz nepoznají. Policisté z ulic Opavy nezmizí,“ uvedl vedoucí preventivně informačního oddělení Aleš Viktorin.
Pěší hlídky podle něj nejsou méněcenné. „Naopak mnohdy je pěší policista efektivnější. Působí preventivně. Přímý kontakt s lidmi je důležitý,“ říká Viktorin. V případě dopravních policistů zdůrazňuje, že opavští dopraváci sice do celého okresu nevyjíždějí, na některých obvodech, třeba v Kravařích či Vítkově, slouží i zástupce dopravní policie.

Jsou pěší dopraváci užiteční?

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!