Pračep, Granát a archivní snímky. Připomeňte si historii druhého největšího českého pivovaru | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Pračep, Granát a archivní snímky. Připomeňte si historii druhého největšího českého pivovaru

Petra Jansová

Petra Jansová

Smíchovský pivovar letos slaví 150 let od svého založení. Vznikl z podnětu českých „aktivistů", kteř se chtěli vymezit vůči německé nadřazenosti v Rakousku-Uhersku. Připomeňte si minulost pivovaru na historických snímcích.

V 19. století byli Češi stále považováni za občany druhé kategorie. Našli však chytré řešení, jak to změnit. Začali dávat dohromady své skromné úspory, a tak vytvořili kapitál, se kterým se mohli společně pustit i do velkých českých podnikatelských projektů. Jedním z nich se v roce 1869 stal Akcionářský pivovar na Smíchově.

První várka piva byla na Smíchově uvařena dva roky po té, co padlo rozhodnutí o založení pivovaru, tedy roku 1871.  Ochrannou známku Staropramen si nechalo vedení zaregistrovat v roce 1911. 

Prohlédněte si fotogalerii:

V roce 1891 byla úředně zaregistrována první značka smíchovského pivovaru, posléze na přelomu tisíciletí si pivovar nechal zapsat hned několik ochranných známek: například Smíchovský prapramen nebo Pračep. Pro celý podnik se uchytil název Akcionářský pivovar na Smíchově.

Během socialismu byl pivovar státním podnikem. Pivem zásoboval zejména Prahu a nejbližší okolí.

Rostoucí mzdy i práce v zahraničí. Mladé sládky čeká zajímavá kariéra, přesto je jich nedostatek
Prestiž českých sládků roste, říká vrchní sládek Plzeňského Prazdroje Berka

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!