„Při kreslení mě inspiroval Ford Focus“ | e15.cz

„Při kreslení mě inspiroval Ford Focus“

Kubelka Aleš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za vrchol své tvorby označuje architekt Jan Havlíček projekt nové multifunkční haly v Kolíně.

Projektoval stavby rodinných domů, hotelů či zázemí sportovních areálů. Nyní však tvorba architekta Jana Havlíčka dosáhla pomyslného vrcholku kariérní sinusoidy. Ve své pracovně v centru Prahy otevírá objemnou složku s nákresy kolínské víceúčelové haly a s úsměvem říká: „Doufám, že halu v Kolíně skutečně postaví. Aby nezůstalo jen u nápadu.“

Čím jste se nechal při projektování nevšedního tvaru haly inspirova Budete se asi divit, ale autem. Líbil se mi nový Ford Focus a jeho lomené hrany. Přemýšlel jsem totiž o možnosti jakéhosi trilobita, aby stavba byla na první pohled poutavá. Podobná hala, tedy co se týče zastřešení, stojí v Tokiu.

Co bylo nejtěžší vymyslet a nakreslit? Hádám, že právě ta střecha. Je to tak. Jsou to totiž zborcené plochy, které se těžko definují a mají každá jiné souřadnice. Museli jsme si proto v počítači vytvořit trojrozměrný model.

Střecha je pro oko laika vskutku netradiční… Jde o lomené dřevěné nosníky, které fungují jako skořepina. Na těch jsou ještě jakési „hokejky“, které dělají ze zastřešení haly jakéhosi pásovce.

Jak to bude vypadat uvnitř haly? Bude mít dvě patra. Přízemí a patro tribunové. Do obou bude bezbariérový přístup.

Co vše v ní sportovci či návštěvníci naleznou? Je toho spousta. Dvě velké šatny, technické a sociální zázemí, menší posilovnu, občerstvení s výhledem na hrací plochu, VIP salonek, kanceláře, regenerační zázemí pro sportovce…

Jaké sporty se v hale budou provozovat? Už ze slova multifunkční vyplývá, že jich bude mnoho. Kromě basketbalu volejbal, házená, florbal a řada dalších.

Hodí se hala i pro pořádání hudebních koncertů? Jasně. Je na to vybavena izolačními trojskly, aby z hlediska akustiky vyhovovala hygienickým požadavkům. Mysleli jsme i na to, aby televizní kamery na zpěváky dobře viděly.
Sedačky nemají jednotnou barvu, připomíná to takovou míchanici. Proč?
Nechal jsem se inspirovat stadionem v Portugalsku. Různobarevnost sedadel vytváří dojem, že je v hale mnoho lidí, i když třeba opak je pravdou. A výhled na plochu bude díky sklonu tribun dobrý. Na sportovní události se na ně vejde jedenáct set lidí, na kulturní akce pak ještě o pět set víc.

Jak jste se dostal k projektování kolínské haly? Před dvěma roky mě oslovil šéf Správy městských sportovišť v Kolíně (investor stavby) Jakub Plašil. A v minisoutěži se nejvíc líbil můj návrh.

Jak dlouho vám práce na projektu trvala? Tři čtvrtě roku. I kvůli tomu, že jsme nemohli projekt kreslit kontinuálně. Párkrát jsme museli čekat na vyjádření investora a podle něj pak pokračovat.

Autor: Kubelka Aleš

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery