Raketoplán Discovery se z poslední cesty vrátil před deseti lety | e15.cz

Rekordman mezi raketoplány. Discovery se z poslední cesty vrátil před deseti lety

ČTK, bo

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Doprava 246 astronautů, 365 dnů ve vesmíru, 5830 obletů Země a 238 milionů nalétaných kilometrů. Taková je bilance raketoplánu Discovery, který ve službách Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) působil 27 let. Startoval 39krát, nejčastěji z flotily raketoplánů. Ze své poslední vesmírné mise se vrátil právě před deseti lety, 9. března 2011.

Discovery nalétal nejvíce ze všech amerických raketoplánů. V roce 2011 se do vesmíru naposledy vydaly ještě stroje Endeavour (v květnu) a Atlantis (v červenci) a poté provoz těchto vesmírných plavidel po třiceti letech skončil definitivně.

Některé z raketoplánů zamířily do muzeí. Konkrétně nejstarší Discovery, který poprvé vzlétl v roce 1984, navždy zakotvil ve slavném muzeu Smithsonian v hlavním městě Washingtonu.

K ukončení provozu raketoplánů vedly NASA zejména vysoké finanční náklady na program, který byl v minulosti poznamenán dvěma tragickými nehodami. V lednu 1986 krátce po startu explodoval raketoplán Challenger a v únoru 2003 se při návratu do zemské atmosféry rozpadla Columbia. Při neštěstích zemřelo čtrnáct astronautů, z toho čtyři ženy.

Prohlédněte si fotogalerii:

Autor: ČTK, bo

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video