Římští krejčí už mají roucho pro papeže - ať už jím bude kdokoliv | E15.cz

Římští krejčí už mají roucho pro papeže - ať už jím bude kdokoliv

Benedikt XVI.
Benedikt XVI.
• 
ZDROJ: isifa

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sázkové kurzy na to, kdo má největší šance nahradit na papežském stolci Benedikta XVI. se mění každým dnem, ale přinejmenším na jednom místě v Římě už volba nové hlavy katolické církve nikoho nepřekvapí. Krejčovská firma Gamarelli, která pro papeže šije od 19. století, už má pro Benediktova nástupce připravené roucho. Spíš než věšteckým schopnostem to je ale třeba přičíst zkušenostem jejích majitelů, napsala agentura ANSA.

„Nejsou v tom žádná kouzla, jen se snažíme být diskrétní a důkladní,“ vysvětlil poslední dědic krejčovské dynastie, 68letý Filippo Gammarelli. I když od chvíle, kdy v pondělí papež překvapivě ohlásil svou rezignaci, uplynul jen necelý týden, je jeho podnik na nového papeže připraven. Ve skladu totiž čekají papežská roucha ve třech velikostech - S, M a L.

Vždy taktní představitelé firmy Gammarelli to nijak nekomentují, ale dá se předpokládat, že největší velikost sutany by dobře padla třeba milánskému kardinálovi Angelovi Sodanovi nebo newyorskému Tomu Dolanovi. Oba jsou totiž zástupci těžkých vah, jak ve fyzickém, tak v církevním slova smyslu.

Velikost medium by nejspíš seděla štíhlejším typům, mezi něž se počítají třeba afričtí preláti jako Peter Turkson z Ghany nebo Francis Arinze z Nigérie. Nejmenší velikost je určena subtilním postavám,jako jsou třeba Leonardo Sandri z Argentiny nebo filipínský kardinál Louis Antonio Tagle.

I kdyby nakonec konkláve zvolilo do čela církve kandidáta neobvykle rozložitého nebo naopak nadmíru štíhlého, jsou Gammarelliovi připraveni. Tři sady papežských rouch jsou chytře ušity tak, aby bylo možné je v krátké době upravit - zabrat je nebo povolit. Tyto úpravy mohou jeptišky udělat bezprostředně předtím, než nový pontifik poprvé předstoupí před shromážděný dav, aby ho pozdravil.

Teprve poté začne pro krejčí další práce, protože novému papeži začnou šít oděv přímo na míru.

Firma Gammarelli byla založena v roce 1798 a má zaslouženou pověst zcela diskrétního podniku, který vyrábí zboží nejvyšší kvality. Právě zdrženlivost majitelů ale provokuje představivost a média často firmu vykreslují jako privilegovanou dílnu, která na své modely používá pera vzácných ptáků a nejdražší vlnu z andských alpak. To ale hlavní krejčí odmítá.

„Je to nesmysl. Šijeme z nejlepší italské vlny, kvalitní, ale nijak přehnaně drahé,“ tvrdí Massimiliano Gammarelli. Pak už používáme jen hedvábí - třeba na knoflíky a lemovky - a len na vyšívanou superpelici.

Všechny oděvy se u Gammarelliů šijí ručně, ale vzhledem k auře mlčení se toho o jejich výrobcích mnoho dalšího neví. Firma nesděluje, kolik její roucha stojí, ani kdo konkrétně si je kupuje.

Svými nejprominentnějšími zákazníky - papeži, se ale majitelé přece jen rádi pochlubí. „Oblékali jsme posledních osm papežů,“ počítá Massimiliano Gammarelli. Předchozí papež Jan Pavel II. nosil bílou kleriku s 30 knoflíky, což je zcela obvyklá velikost. Během 26 let pontifikátu si objednával zhruba jedno až dvě nová roucha za rok, vzpomíná Filippo Gammarelli. „Nebyl nijak malicherný. Byl to příjemný zákazník,“ tvrdí.

Benedikt XVI. měl prý naproti tomu „větší smysl pro detail“, což potvrzuje jeho pověst znalce módy, který se na veřejnosti objevoval v okázalých kloboucích a červených botách.

Firma Gammarelli se téměř výhradně zaměřuje na zakázky pro církev, její pověst má ale takovou přitažlivost, že u ní občas smokingy či uniformy šijí i „běžní smrtelníci“. Bývalý francouzský premiér Éduard Balladur si obchod oblíbil natolik, že si z něj nechával posílat ponožky. Vlněné červené ponožky, určené původně kardinálům, se ostatně staly třeba v kruzích italské aristokratické smetánky módním hitem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video