Služba je nemine ani na Štědrý den | E15.cz

Služba je nemine ani na Štědrý den

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jindřichohradecký policista, zdravotnice a popelář stráví Vánoce v práci. Na svoje zaměstnání si ale nestěžují.

Jednačtyřicetiletý Karel Dušek z Jindřichova Hradce pracuje jako strážník už čtrnáct let. Letos na něj vyšla služba na Štědrý den teprve počtvrté. „Vždycky se o službu nějak podělíme. Na noční jsem na čtyřiadvacátého ještě nikdy nešel,“ říká Dušek. Na pořádek ve městě bude dohlížet od šesti od rána do šesti večer spolu s dvěma kolegy. Pak zamíří domů za rodinou na štědrovečerní večeři. „Mám velké děti, takže pomůžou s přípravou a já už přijdu k hotovému,“ dodává.
Vánoční služba bývá podle jeho slov klidná. Vloni ale přibylo krádeží v obchodech. Lidem chybějí peníze, tak chtějí ještě na poslední chvíli „pořídit“ nějaké dárky. „Doufám, že se nic vážného nestane,“ uzavírá policista.
Stejné přání mají i zdravotníci ze záchranné služby. Dvaapadesátiletá Alena Langová říká, že vždycky záleží na tom, jak se služba odehraje. Vloni zažila s kolegy smutný Štědrý den. Sanita musela mimo jiné vyjíždět ke staršímu muži, který zkolaboval.
„Byli to starší manželé. Děti jim nepřijely. Ještě se stihli navečeřet,“ vypráví Langová příběh bez šťastného konce.
Podle jejích slov má na zdraví lidí o svátcích velký vliv psychika. Například předloni musela sanita vyjíždět desetkrát.
Noční bude letos na záchrance sloužit Marie Dobešová. „Když byly děti malé, tak mi služba vadila. Večeřeli jsme už ve tři a pak jsme šli ke stromečku,“ vypráví.
Teď už jí svátky strávené mimo domov tolik nevadí. „Někdo to odsloužit musí a myslím, že se spravedlivě střídáme,“ říká Dobešová.
O přeplněné hradecké popelnice se přes Vánoce postarají popeláři z AVE. Do práce bude muset i Jaroslav Pejdl.
„Práce je stejná, ale je jí víc,“ směje se popelář. Má pro to snadné vysvětlení. Lidé jsou podle jeho slov doma, a tak toho také víc vyhodí. Na Štědrý den bude po městě jezdit s popelářským vozem od šesti od rána do druhé odpolední. „Pomáháme si, aby mohli být všichni včas doma s rodinou,“ uzavírá Jaroslav Pejdl.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video