Sňatky homosexuálních mužů mají údajně pozitivní vliv na zdraví | E15.cz

Sňatky homosexuálních mužů mají údajně pozitivní vliv na zdraví

Sňatky homosexuálů
Sňatky homosexuálů
• 

Kristina Blümelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Uzavření manželství mezi homosexuálními muži má podle nejnovějších výzkumů pozitivní vliv na zdraví obou jedinců. Dokazují to údajně statistiky z amerického státu Massachusetts, kde prý po sňatku páru výrazně klesl počet návštěv lékařů. Píše o tom server BBC.

Homosexuální muži kvůli sociálnímu vyloučení častěji trpí depresemi a sebevražednými sklony. To se pak také může projevit i vznikem sekundárních onemocnění, pramenících ze stresového oslabení organismu. Navíc, jakkoliv nešťastní lidé jsou náchylnější k závislostem, ať již na drogách, nebo alkoholu.

Vědci z kolumbijské univerzity přišli pomocí průzkumu zaměřeného na veřejnou poptávku po zdravotní a duševní péči na to, že počet návštěv u lékaře klesl v období rok před sňatkem – rok po sňatku o 13 procent.

U oddaných pacientů došlo (po přijetí zákona o sňatcích homosexuálů v Massachusetts z roku 2003) ke snížení krevního tlaku, zmírnily se deprese a stabilizoval se jejich sociální statut. „Naše výsledky naznačují, že odstraněním těchto legislativních překážek došlo u homosexuálních mužů k celkovému zlepšení zdraví. Manželství může přinést spoustu pozitiv,“ řekl vedoucí studie Mark Hatzenbuehler.

S tímto tvrzením souhlasí i britská organizace Terrence Higgins Trust, která se zabývá pomocí lidem postiženým HIV. „ Vztah mezi štěstím a zdravím známe již dlouho. Není divu, že když se lidmi zachází jako s druhořadými občany, mají nízké sebevědomí a jsou častěji nemocní,“ uvedla společnost.

Manželství však může na zdraví působit i jinak, než jen pozvednutím sebevědomí a zmírněním depresí. Gayové jsou podle výzkumů daleko promiskuitnější, než heterosexuální muži. Navíc se v komunitách hojně experimentuje s drogami a šíří se virus HIV. Manželství tak může mít uklidňující, stabilizační charakter - charakter dlouhodobého závazku, díky kterému se může snížit až zastavit střídání partnerů. S tím pak jde ruku v ruce i menší pravděpodobnost nákazy sexuálně přenosnými chorobami.

Autor: Kristina Blümelová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video