Soud v USA: provozovatel Silk Road je vinen z drogových deliktů | E15.cz

Soud v USA: provozovatel Silk Road je vinen z drogových deliktů

Soud v USA: provozovatel Silk Road je vinen z drogových deliktů
Silk Road
• 
ZDROJ: Silk Road

ČTK

Údajný provozovatel internetového portálu Silk Road (Hedvábná cesta), přes který se daly prodávat mimo jiné i drogy a další zakázané předměty, je vinen z obchodu s omamnými látkami a spiknutí za účelem praní špinavých peněz. Rozhodla o tom soudní porota v New Yorku.

Třicetiletý Ross William Ulbricht, který vystupoval pod přezdívkou Dread Pirate Robertsze, je podle poroty vinen ve všech sedmi bodech obžaloby. Hrozí mu doživotní vězení.

Během ostře sledovaného procesu američtí vyšetřovatelé podle agentury Reuters rozplétali, jak se na portálu Silk Road používala virtuální měna bitcoin k obchodu s drogami a dalším trestným činům. Policie Ulbrichtovu činnost a stopy v internetu sledovala dva roky. Ulbricht vydělal touto činností asi 18 milionů dolarů (440 milionů korun).

Podle úřadů bylo možné prostřednictvím portálu obstarat prakticky cokoli, včetně ilegálních drog, jako je heroin nebo kokain, nebo vraždy na objednávku.

Maskování IP adres

Přístup do Silk Roadu a anonymitu pro kupce i prodávající zajišťoval systém Tor. Tento software je zdarma a slouží k zamaskování IP adres, které identifikují uživatele. Tor využívají například disidenti nebo lidé, kteří chtějí utajit svůj pohyb po internetu.

Silk Road byl součástí takzvaného hlubokého webu, který je sice přístupný přes web, ale vyhledávače ho nemohou, případně nechtějí zahrnout do svého indexu.

Pouhých několik týdnů po uzavření portálu Silk Road po Ulbrichtově zatčení během chatování na internetu v sanfranciské městské knihovně byl uveden nový portál Silk Road 2.0. Ten americké úřady uzavřely loni v listopadu, kdy zároveň zatkly jeho provozovatele Blakea Benthalla.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!