Špatná pohovka je horší než špatná židle v kanceláři. Vědci „učí“, jak správně odpočívat vsedě | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Špatná pohovka je horší než špatná židle v kanceláři. Vědci „učí“, jak správně odpočívat vsedě

Sezení nedá vědcům spát už řadu desetiletí. Na rozdíl od ležení či chůze je člověku vlastně nepřirozené, evoluce nás na něj nepřipravila, je novodobým fenoménem a v jistém slova smyslu civilizační chorobouJenže zatímco neandrtálec vsedě ani nejedl, většinový člověk moderní doby se desítkám prosezených hodin týdně prostěnevyhneVýzkumů na téma škodlivosti práce vsedě jsou dnes stovky a nikdo jejich výsledky nezpochybňuje. Nyní ale vědci docházejí k dalšímuzjištění: z dlouhodobého hlediska může být mnohem nebezpečnější nesprávně vsedě odpočívat.

Už od roku 1953, kdy se objevila první seriózní fakta o škodlivosti sezení pro člověka (tehdy šlo o šoféry britských autobusů, jejichž zdravotní stav se v průměru ukázal být výrazně horší než u průvodčích, kteří po voze pobíhali), je tahle „polovičatá“ poloha mezi ležením a stáním vědci pitvána ze všech stran. Do extrému to dovedli experimentátoři z americké Cornellovy univerzity, kteří údajně nade vší pochybnost dokázali, že dřepění na tureckém záchodě je zdravější než „trůnění“ na tradiční západní míse.

Firmy šetřící na kancelářském nábytku zaplatí násobně více, varuje expert

Relaxujete večer u televize? Pozor na bolesti zad, upozorňují norští vědci

Mnohem překvapivější poznatky však přinesl poslední výzkum skupiny vědců v čele s UlfemEkelundem z Norské školy sportovní medicíny prezentovanýv časopise The Lancet. Ti tvrdí, že skutečným morem pro naše těla a speciálně záda nebývámnohahodinové sezení v práci u počítače, ale to následné, relaxační, domácí. Do práce totiž chodíme odpočatí, z práce nevyhnutelně „rozhašení“. Na domácí pohovky a sedací soupravy usedáme v mnohem horším stavu, než ráno na pracovní židle. Po práci by měl přijít čas a prostor na to se dát do pořádku: optimální je aspoň sem tam fyzická aktivita, ale když už padne volba na posezení například u televize, většina lidí se prostě „složí“ na sedačku, aniž by na rozdíl od pracovní židle řešili, jak a na čem sedí.

Nábytkářské dvojce Kika klesl zisk, chystá ale expanzi

V práci se už dávno snažíme sedět co nejsprávněji a nejpohodlněji, moderní osvícení zaměstnavatelné a šéfové vybavují pracoviště flexibilními židlemi a křesly. Máme nastavenou optimální výšku, sklon opěradla, ideálně posunutou opěrku hlavy atd. Ale potom přijdeme domů a usedáme na letitou měkounkou pohovku. Zdá se nám, že tělu ulevujeme – a přitom mu dost škodíme, a to v mnohem nebezpečnější denní době. Špatná pohovka je totiž horší než špatná židle v kanceláři,ujišťuje profesor Ekelund.

Vsedě, a přitom zdravě. Trendem jsou sedačky na míru

Člověk zkrátka odpočinek zanedbává i v tom smyslu, že neřeší jeho kvalitu. Přitom výrobci nábytku a to i ti češtíuž dnes dávno netvoří jen typizované produkty, ale také mnohem zdravější sedací soupravy a pohovky na míru. „Specializujeme se na zakázkovou výrobu sedacích souprav dle individuálníchpotřebkaždého zákazníka.Ten si u nás může vybrat a

skloubit přednosti z několika typů sedaček do jedné. Lze zkombinovat napříkladmateriál z jednoho typu sedaček se speciálními opěrkami na ruce z jiného modelu, upravit výšku sedací plochy na základě výšky člověka či vybrat výplň sedačky, ujišťuje Petr Kuběna, specialista firmy Divanti Bohemia s.r.o., jež v pražských Nuslích čerstvě otevřela nový showroom a nabízí v něm do konce roku desetiprocentní slevu na veškerý sortiment.

V zahraničí je nábytek na míru oblíbeným řešením mnoha domácností již několik let. Lidé si uvědomují, že nejen v práci, ale i doma se vyplatí dbát na kvalitní sezení, které se stává podobným trendem jako například kvalitní stravování a dostatek aktivního odpočinku.

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!