Špatná pohovka je horší než špatná židle v kanceláři. Vědci „učí“, jak správně odpočívat vsedě | E15.cz

Špatná pohovka je horší než špatná židle v kanceláři. Vědci „učí“, jak správně odpočívat vsedě

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Sezení nedá vědcům spát už řadu desetiletí. Na rozdíl od ležení či chůze je člověku vlastně nepřirozené, evoluce nás na něj nepřipravila, je novodobým fenoménem a v jistém slova smyslu civilizační chorobouJenže zatímco neandrtálec vsedě ani nejedl, většinový člověk moderní doby se desítkám prosezených hodin týdně prostěnevyhneVýzkumů na téma škodlivosti práce vsedě jsou dnes stovky a nikdo jejich výsledky nezpochybňuje. Nyní ale vědci docházejí k dalšímuzjištění: z dlouhodobého hlediska může být mnohem nebezpečnější nesprávně vsedě odpočívat.

Už od roku 1953, kdy se objevila první seriózní fakta o škodlivosti sezení pro člověka (tehdy šlo o šoféry britských autobusů, jejichž zdravotní stav se v průměru ukázal být výrazně horší než u průvodčích, kteří po voze pobíhali), je tahle „polovičatá“ poloha mezi ležením a stáním vědci pitvána ze všech stran. Do extrému to dovedli experimentátoři z americké Cornellovy univerzity, kteří údajně nade vší pochybnost dokázali, že dřepění na tureckém záchodě je zdravější než „trůnění“ na tradiční západní míse.

Relaxujete večer u televize? Pozor na bolesti zad, upozorňují norští vědci

Mnohem překvapivější poznatky však přinesl poslední výzkum skupiny vědců v čele s UlfemEkelundem z Norské školy sportovní medicíny prezentovanýv časopise The Lancet. Ti tvrdí, že skutečným morem pro naše těla a speciálně záda nebývámnohahodinové sezení v práci u počítače, ale to následné, relaxační, domácí. Do práce totiž chodíme odpočatí, z práce nevyhnutelně „rozhašení“. Na domácí pohovky a sedací soupravy usedáme v mnohem horším stavu, než ráno na pracovní židle. Po práci by měl přijít čas a prostor na to se dát do pořádku: optimální je aspoň sem tam fyzická aktivita, ale když už padne volba na posezení například u televize, většina lidí se prostě „složí“ na sedačku, aniž by na rozdíl od pracovní židle řešili, jak a na čem sedí.

V práci se už dávno snažíme sedět co nejsprávněji a nejpohodlněji, moderní osvícení zaměstnavatelné a šéfové vybavují pracoviště flexibilními židlemi a křesly. Máme nastavenou optimální výšku, sklon opěradla, ideálně posunutou opěrku hlavy atd. Ale potom přijdeme domů a usedáme na letitou měkounkou pohovku. Zdá se nám, že tělu ulevujeme – a přitom mu dost škodíme, a to v mnohem nebezpečnější denní době. Špatná pohovka je totiž horší než špatná židle v kanceláři,ujišťuje profesor Ekelund.

Vsedě, a přitom zdravě. Trendem jsou sedačky na míru

Člověk zkrátka odpočinek zanedbává i v tom smyslu, že neřeší jeho kvalitu. Přitom výrobci nábytku a to i ti češtíuž dnes dávno netvoří jen typizované produkty, ale také mnohem zdravější sedací soupravy a pohovky na míru. „Specializujeme se na zakázkovou výrobu sedacích souprav dle individuálníchpotřebkaždého zákazníka.Ten si u nás může vybrat a

skloubit přednosti z několika typů sedaček do jedné. Lze zkombinovat napříkladmateriál z jednoho typu sedaček se speciálními opěrkami na ruce z jiného modelu, upravit výšku sedací plochy na základě výšky člověka či vybrat výplň sedačky, ujišťuje Petr Kuběna, specialista firmy Divanti Bohemia s.r.o., jež v pražských Nuslích čerstvě otevřela nový showroom a nabízí v něm do konce roku desetiprocentní slevu na veškerý sortiment.

V zahraničí je nábytek na míru oblíbeným řešením mnoha domácností již několik let. Lidé si uvědomují, že nejen v práci, ale i doma se vyplatí dbát na kvalitní sezení, které se stává podobným trendem jako například kvalitní stravování a dostatek aktivního odpočinku.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video