Stačí tři herečky, jedno auto a kabelka | E15.cz

Stačí tři herečky, jedno auto a kabelka

Ochotnické Divadlo Poezie uvede první letošní premiéru.

Bezdomovci nemusejí být zločinci. Osudy žen, které se náhle octly na ulici, líčí ve své půlhodinové hře Jarka Jenčíková. Tragikomedií Toto je přepadení chce diváky zbavit předsudků. „Když se díváte vážně na vážné téma, tak to nikoho moc nebere. Nemám ráda ani hry o několika jednáních. Jeden divák odejde a jiný usne. Naše heslo je: hrajme dobře, hrajme rychle,“ řekla vedoucí souboru Jarka Jenčíková.

Božský úřad a přídavek

V představení vystupují pouze tři herečky. „Je to pro nás výborná hra, protože se vejdeme do jednoho osobního auta. Na rekvizity nám stačí kabelka,“ vysvětlila Jenčíková. Čtvrteční premiéru, která začíná v sedm hodin večer v domě kultury, doplní další dvě představení. Jedním z nich bude Zachovejte nebeský klid.
„To je také zajímavý příběh. Vypráví o setkání tří hříšnic před nebeskými branami. Stojí tam velká fronta, protože božský úřad je stejně byrokratický jako ty na Zemi. Ony se nudí, a tak si vyprávějí, jak se k branám dostaly a jejich osudy se náhle protnou,“ řekla Jenčíková. Jako přídavek mají divadelníci v záloze autorskou hru jedné ze členek souboru Barbory Klustové, parodii na pořad Volejte věštce. „Je to takové to noční povídání, kdy vám vědma řekne úplně vše, když nejdříve řeknete vše vy jí. Je pozoruhodné, co lze vyvěštit. To bude na dobrou noc,“ prozradila šéfová souboru.
Inspirací je Jenčíkové život. „Proto píšu o současnosti. Občas také vymyslím hru k vlastním básním,“ řekla Jenčíková, která se považuje za režisérského demokrata. „Jsem ráda, když všichni spolupracují. Třeba u zmiňované premiéry nastane taková citlivá situace, kdy jedna z postav líčí svůj pohnutý osud. Řekla jsem jí, ať to řekne, jak chce. Nějak jsem to napsala, ale jí může vyhovovat jiná formulace. Chci, aby jí to padlo do huby,“ vysvětlila Jenčíková.

Znovu na festival?

Divadlo Poezie vzniklo v roce 1984, původně bylo složené z studetnů Integrované střední školy Na Karmeli. Diváky se snažili zaujmout hlavně poezií. Většinou z dílny Jarky Jenčíkové. Později se zaměřili také na krátké povídky. Těc se drží doposud. Soubor se věnuje i hrám k výročí významný h osobností. „Dělali jsme třeba představení k poctě Jaroslava Seiferta,“ vzpomínala Jenčíková.
Soutěží a festivalů se Poezie moc neúčastní. Letos však udělá změnu. Vedoucí to kolegům slíbila. „Už jsem tak zlenivěla, že na žádné přehlídky nejezdíme. Byly roky, kdy jsme za sezonu měli dvě ceny. Nevynechávali jsme například Wolkerův Prostějov. Nebyl rok, abychom tam nebyli. Vždy jsme se úspěšně probojovali na nějaký festival. Pak došlo ke zlomu,“ řekla Jenčíková.

Kritizovaná rybka a uši

Nechuť autorky předvést se před porotou má své důvody. Divadlo Poezie před lety sklidilo kritiku za adaptaci Werichovy hry O zlaté rybce. „Hrozně nás za to odsoudili. Tvrdili, že boj o moc byl překonaný, že už bude vše v pořádku. Došlo mezi námi ke konfliktu, neměla jsem chuť dál soutěžit“” vzpomínala vedoucí divadla. Podobně Jenčíková dopadla také s další hrou známého autora. „Když jsem vybrala Uši svatého Martina od Jaroslava Haška, došlo k dalšímu střetu. Místo aby porotci hodnotili hru, řešili, na jaké frontě Hašek bojoval, zdali byl či nebyl komunista. Čekala jsem hodně, ale tohle bylo moc. Zařekla jsem se, že soutěže už nikdy. Je hrozné, že už to bylo po revoluci a v porotě seděli ti samí lidé,“ vysvětlila Jenčíková.
Přes všechny útrapy ji na festivalech vždy těší kolegové. „Je krásné, že máme původní hry, jsou jenom v mé hlavě. Někam přijedu a vidím, že se tam říká text, který jsem kdysi napsala. To mi dělá velkou radost,“ dodala Jenčíková.

Premiéra hry Toto je přepadení

uskuteční se ve čtvrtek 11. listopadu od 19 hodin v Domě kultury
vstupné je 80 korun, předprodej na čísle 731 768 909
Toto je přepadení soubor doplní i hrami Zachovejte nebeský klid a Volejte věštce

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!