Stavební povolení Dobrovského tunelů je ohroženo

Soud vyhověl aktivistům a zrušil rozhodnutí ministerstva dopravy o výstavbě tunelů Dobrovského.

Aktivistům, kteří upozorňovali, že stavba tunelů Dobrovského v Žabovřeskách bude lidi obtěžovat hlukem, vyhověl městský soud v Praze.

Aktivisti se před lety proti stavebnímu povolení tunelů odvolali. Považovali totiž ochranu lidí žijících poblíž stavby proti hluku za nedostatečnou. Ministerstvo dopravy ale zmíněné odvolání aktivistů zamítlo. Toto ministerské zamítnutí aktivisté napadli žalobou a soud po třech letech uznal, že ministerstvo pochybylo a odvolání zamítlo protiprávně.

Dokončení stavby tunelů Dobrovského v Žabovřeskách se tak může zpozdit. „Řidiči projedou tunely na Vánoce příštího roku,“ uvedl ředitel výstavby Vladimír Macík z firmy OHL ŽS koncem března, kdy stavbaři tunely slavnostně prorazili. Vše ale může být jinak.

To, zda verdikt soudu povede ke zrušení stavebního povolení zatím není jisté. Ředitelství silnic a dálnic, investor stavby, další kroky zvažuje.

Popraskané zdi a hluk

Proti sedmimiliardovému projektu stavby Dobrovského tunelů se předtím, než jej začali stavbaři s několikaletým zpožděním razit, ohradili Brňané, kteří v jejich okolí bydlí. Báli, že jim popraskají domy a nevyspí se kvůli hluku.

Jejich obavy se vyplnili. Brňané, žijící v Dobrovského ulici, přirovnávají zvuky z nitra země, které jim při náročné ražbě tunelů mnoho měsíců nedaly spát, k zapnuté ždímačce, nebo dokonce motoru letadla. „Byly to děsné noci, zvuky ražby mě budily. Dnes už je ale naštěstí klid,“ popsala sedmdesátiletá Ivana Prokešová.

Dělníci se totiž zpod domu, ve kterém žije v Dobrovského ulici, za dva roky prokopali až k Žabovřeské ulici. Stavbaři slavnostně ukončili prorážení tunelů ve čtvrtek 25. března. „Jednička“ a „Dvojka“, jak přezdívají Královopolským tunelům, jsou spolu s navazujícími křižovatkami součástí Velkého městského okruhu. První tunel vede přímo pod ulicí Dobrovského, druhý protíná podzemí o sedmdesát metrů jižněji. Každý z jednosměrných tunelů se dvěma jízdními pruhy měří přes dvanáct set metrů.

Tunely Dobrovského jsou neobvyklé tím, že vjezdy do podzemí leží v Králově Poli jen čtyři metry pod domy v ulici Poděbradova. „Tunely jsou navíc raženy jílem, nikoli skálou. Ve světě jich vzniklo v podobných podmínkách jen osm,“ uvedl Macík.

Právě jílovité podloží znervózňuje ty, kteří nad tunely bydlí. Stavbaři museli více než sto domů vyztužit ocelí a statici pravidelně měří pokles a náklon 160 domů.