Vědci dokázali šestinásobně prodloužit délku života. Zatím jen háďátku

Vedoucí výzkumu Jarod A. Rollins, jehož týmu se podařilo šestinásobně prodloužit háďátku obecnému život.

Vedoucí výzkumu Jarod A. Rollins, jehož týmu se podařilo šestinásobně prodloužit háďátku obecnému život. Zdroj: MDI Biological Laboratory

Američtí a čínští vědci přišli na způsob, jak prodloužit délku života, a to až šestkrát. Recept na dlouhověkost však zatím funguje jen u háďátka obecného – červa, na kterém biologové provádějí řadu podobných experimentů. Háďátko má totiž člověku velmi podobnou výbavu genů regulujících dobu dožití. Za výzkumem, který publikoval časopis Cell Reports, stojí biologové z laboratoří MDI v americkém státě Maine a čínská univerzita v Nanjingu.

Lékaři ve výzkumu popsali synergie takzvaných dráh buněčného metabolismu. Zjednodušeně řečeno – podařilo se jim v buňkách háďátka přeprogramovat způsob, jakým reagují na podněty a zpracovávají živiny. Zásahem do mitochondrií buněk měnili dva procesy: u jedné skupiny háďátek vědci geneticky upravili dráhy signalizace inzulínu, u druhé pak enzymu TOR, který reguluje buněčný růst a reakci metabolismu na přítomnost živin. Změna dráhy inzulinu vedla ke zdvojnásobení délky života červa, změna dráhy TOR pak vedla k prodloužení života pokusných červů o 30 procent. Při zásahu do obou drah se však červi začali dožívat 400 až 500 procent své obvyklé délky života.

„Pokud by tato úprava drah měla stejný efekt i na člověka, znamenalo by to, že by se mohl dožít i pěti set let,“ uvedl vedoucí studie Jarod A. Rollins. Ten se na základě výzkumu domnívá, že cesta k dlouhověkosti vede přes nalezení správných kombinací zmíněných buněčných drah. „Synergický efekt je skutečně bláznivý. Není to tak, že jedna plus jedna se rovná dvě, ale jedna a jedna mohou dávat i pět,“ sdělil.

Vědci nicméně zůstávají opatrní. „Navzdory objevení buněčných drah, které řídí stárnutí háďátka, stále není jasné, jak tyto dráhy interagují s jinými," řekl prezident biologické laboratoře MDI Hermann Haller. „Tím, že pomáháme charakterizovat tyto interakce, ale naši vědci každopádně prošlapují cestu pro novinky v léčbě a zvýšení zdravé délky života,“ uzavřel.

Vědci často experimentují na háďátku obecném, půdním červu z kmene hlístic. Živočich je pro výzkum stárnutí ideální díky tomu, že se jeho geny dostatečné podobají těm lidským a zároveň se dožívá jen tří až čtyř týdnů, což vědcům umožňuje rychle posoudit účinky genetických a jiných zásahů na prodloužení délky života.