Vědci zjistili, že cigarety otravují vzduch i po típnutí | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Vědci zjistili, že cigarety otravují vzduch i po típnutí

Marek Schwarzmann

Marek Schwarzmann

Cigareta nepřestává být pro své okolí toxická ani poté, co ji kuřák „típne“. Výzkumníci potvrdili, že v průběhu čtyřiadvaceti hodin od uhašení cigarety její nedopalek pokračuje v uvolňování škodlivých látek do ovzduší: „Nedopalek uvolní kolem 14 procent nikotinových výparů, které by obvykle cigareta uvolnila při hoření,“ píší vědci ve výzkumu, který publikovaly časopisy international Journal of Indoor Environment and Health a Science of the Total Environment.

Výzkum provedli chemici pracující pro americký Národní institut standardů a technologie (NIST). „Čísla z tohoto šetření jsou velmi významná a mohla by mít dopad také na způsob, jakým s nedopalky nakládáme, ať už ve veřejných prostorách, nebo třeba také v popelnících automobilů,“ uvedl jeden z environmentálních pracovníků NIST Dustin Poppendieck.

Škodlivost dopadů kouření je podle vědců z NIST velmi často „zužována“ jen na klasické kouření z druhé ruky, kdy nekuřák pasivně vdechuje kouř z okolí kuřáka, a nově také z třetí ruky, kdy chemikálie z kouře ulpívají na zdech, oblečení či vlasech nekuřáků. Ti se v prostoru v okamžiku, kdy v něm cigareta hoří, nemusejí vůbec vyskytovat.

Lék na koronavirus máme na dosah, tvrdí čínští vědci. Finanční trhy začaly zpevňovat

„Nedopalky byly přehlíženy a byla to chyba,“ uvedli vědci na webu NIST. Tým měřil emise celkem osmi chemikálií, jejichž přítomnost je při kouření cigaret standardně monitorována zdravotnickými organizacemi.

Chemici průběžně měnili vlhkost či teplotu v pokusné místnosti a zjistili, že k nejvyšším emisím dochází právě za tepla. „Zjednodušeně řečeno: nechávat plný popelník na stole v půlce léta není dobrý nápad,“ uzavřel Poppendieck.

Slunce, jak jste ho ještě neviděli. Nový teleskop pořídil ultradetailní záběry
Přichází Suchej únor, tisíce lidí si dají pauzu od alkoholu

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!