Vědci zjistili, že kančil stříbrohřbetý nevyhynul | e15.cz

Vědci zjistili, že kančil stříbrohřbetý nevyhynul

Marek Schwarzmann

Marek Schwarzmann

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Biologové se při prohlížení záběrů sady fotopastí instalovaných kdesi ve vietnamské džungli nestačili divit, když spatřili kančila stříbrohřbetého – drobného přežvýkavce, který nebyl od roku 1990 ve volné přírodě spatřen. Vědci se obávali, že tento roztomilý zvířecí druh kvůli intenzivnímu lovu vyhynul.

„Záběry to však vyvracejí, je to úžasná zpráva,“ uvedla An Nguyen, doktorandka na Leibnizově institutu pro výzkum divokých zvířat a zvířat chovaných v zoo v Berlíně, který fotopasti v rámci práce pro Global Wildlife Conservation spravoval. Kančila stříbrohřbetého, latinsky Tragulus versicolor, poprvé popsali v roce 1910 členové expedice, kteří ho objevili 450 kilometrů severně od Ho Či Minova města.

Z čeledi kančilovitých pocházejí například také nejmenší žijící sudokopytníci na světě. Přírodovědci se shodují, že čeleď má vazby na velbloudy i jelenovité. Studii o kančilově znovuobjevení publikoval časopis Nature.

Server ScienceAlert upozornil, že v souvislosti s biodiverzitou planety je to jedna z mála dobrých zpráv v poslední době. Připomněl také květnový dokumet panelu mezivládní organizace IPBES. Biologové a další experti na biodiverzitu v něm varovali před vlivem lidské činnosti na přírodu. Vyhynutí údajně hrozí až milionu živočišných druhů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery