Vědci zjistili, že v Česku stojí nejstarší dřevostavba světa | e15.cz

Vědci zjistili, že v Česku stojí nejstarší dřevostavba světa

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dřevěná studna, kterou olomoučtí archeologové našli při záchranném výzkumu pod budoucí dálnicí D35 u Ostrova v Pardubickém kraji, je nejstarší pravěkou dřevěnou strukturou na světě. Potvrdil to výzkum, který ji datuje do let 5256 až 5255 před Kristem, uvedl ředitel Archeologického centra Olomouc Jaroslav Peška.

Studnu nyní odborníci konzervují a podrobují analýze. Po ukončení výzkumu bude objekt k vidění ve Východočeském muzeu v Pardubicích.

„Potvrdilo se jak dendrochronologickým, tak radiokarbonovým datováním, že skutečně je to v této chvíli nejstarší pravěká dřevěná struktura, která je známa,“ řekl Peška. „Nic staršího takto datováno zatím není. Bude to zřejmě záležitost dočasná, ale zatím to prvenství této studni musíme přiznat,“ dodal.

Pro archeology má nález studny veliký význam, a to nejen kvůli jejímu stáří, ale i díky vyspělé technologii, kterou byla postavena. „V rozích byly dřevěné kůly, které byly vydrážkované a do těchto drážek se dávala opracovaná prkna. Podle dosavadních archeologických nálezů jsme si mysleli, že tato technika byla použita až někdy v době bronzové a později, například v době římské,“ uvedl Peška.

„Nyní už víme, že byla používána i tímto neolitickým lidem. Takže nejen stáří, ale i vyspělá technologie je velmi zajímavá, až omračující. S tím skutečně nikdo nepočítal,“ poznamenal.

Studnu postavenou z dubových kmenů objevili archeologové v katastru Ostrova na Chrudimsku. Studna byla hluboká asi 140 centimetrů, její půdorys měl rozměry 80 krát 80 centimetrů. Její neolitičtí tvůrci dřevěné prvky opracovali nástroji z kamene, kostí, rohoviny nebo dřeva.

Studna podle Pešky nebyla nalezena na území žádné osady, byla izolovaná; osadu budou odborníci teprve hledat. „Předpokládáme, že by mohla být někde nedaleko. Tamní území je pro výstavbu podobných zařízení vhodné,“ podotkl.

Krajské volby 2020 v Pardubickém kraji >>>

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video