Vědci zjistili, že lze vypěstovat hadí jedové žlázy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Vědci zjistili, že lze vypěstovat hadí jedové žlázy

Marek Schwarzmann

Marek Schwarzmann

Nizozemským biologům se poprvé v historii podařilo vyrobit v laboratorních podmínkách hadí jed a jeho toxiny. Otevřela se tak alternativní cesta vývoje a výroby protijedů, které dosud zahrnovaly chov živých hadů a pravidelný odběr jedu.

Výzkumníci z Univerzity v Utrechtu vypracovali metodu pro úspěšné pěstování takzvaných organoidů – buněčných shluků, které svou strukturou a funkcí připomínají nebo přímo imitují reálné orgány živého jedince. V tomto případě vypěstovali organoidy v podobě miniaturních jedových žláz osmi druhů nebezpečných hadů včetně kobříka kapského (na snímku).

„Způsob výroby protijedu se nezměnil od devatenáctého století,“ připomněl v časopisu Cell šéf výzkumu a molekulární biolog Hans Clevers. Jeho tým pracoval klasickými metodami používanými pro růst lidských organoidů, poupravil ale například růstovou teplotu, aby více odpovídala tělesné teplotě plazů.

Potřebné tkáně byly odebrány z hadích embryí a zaneseny do hydrogelové výživy s růstovými hormony a dalšími látkami. Buňky pak během několika měsíců utvořily jednoduché jedové žlázy, které stabilně produkovaly jed. Vědci poté potvrdili, že takto produkované jedy – peptidy – byly biologicky aktivní a velmi blízké těm ze živých hadů.

Vědci zjistili, že antabus zabíjí rakovinné buňky

Využívání hadích jedů v lékařství se datuje do dob starověkého Řecka. V moderní medicíně jsou na bázi hadích jedů postaveny léky proti rakovině či krvácivosti. Stabilní a rychlý přísun hadího jedu by podle Cleverse mohl velmi urychlit vývoj nových léků a zároveň zefektivnit škálování výroby léků stávajících včetně klasických protijedů.

„Je to významný průlom v oboru,“ uvedl pro web časopisu Science toxikolog z University of Costa Rica José María Gutiérrez, který nebyl součástí nizozemského výzkumu. 

Vědci dokázali šestinásobně prodloužit délku života. Zatím jen háďátku

Vědci zjistili, že umějí vyrobit biouhlí

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!