Země měla v minulosti dva Měsíce, gravitací splynuly do jednoho | E15.cz

Země měla v minulosti dva Měsíce, gravitací splynuly do jednoho

Měsíc
Měsíc
• 

Kristina Blümelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Měsíc vznikl patrně trochu jinak, než se vědci domnívali. Dokazovat to údajně mají nové analýzy fotografií odvrácené strany tohoto našeho vesmírného průvodce. Ta je totiž daleko zvrásněnější, než nám známá „přední“ tvář. Podle nové hypotézy je náš měsíc slepencem dvou těles, které do sebe v dávné minulosti narazily a splynuly v jeden. O výzkumu informuje portál Sme.sk.

Původní teorie o vzniku měsíce zní takto: Před zhruba 4 miliardami let narazila zřejmě do mladé země jiná planeta o velikosti Marsu. Rychlost nárazu se pohybovala kolem 40 tisíc kilometrů za hodinu.

Vlivem této kolize se změnila osa rotace Země, povrch se rozžhavil a do prostoru uniklo obrovské množství materiálu, z něhož pak vznikl kolem Země prstenec. Hornina se v průběhu milionů let zformovala do jednoho tělesa, které pak zpomalilo rotaci Země, čímž zlepšilo podmínky pro vznik života.

Nové poznatky astronomů Erika Asphauga a Martina Jutziho jsou však ještě o něco divočejší. Přestože počítají s teorií srážky Země s jinou planetou, tvrdí, že při kolizi vznikly měsíce dokonce dva. Ten větší (asi šestisetkilometrový) měl 25x větší hmotnost, než mensí. Tento menší měsíc pak obíhal kolem svého „bratra“ tak dlouho, až je gravitace donutila se (při rychlosti zhruba 10 tisíc kilometrů za hodinu) střetnout. Vědci tento okamžik nazývají „Velkým pleskem“.

Paradoxem však bylo, že se horniny při nárazu neroztavily. Tělesa se na kolizních plochách zdeformovala a části menšího měsíce se pouze rozptýlily po tom větším. Výsledný měsíc je tedy slepencem, přičemž jedna polovina je odlišná od té druhé.

NASA už má na oběžné dráze Měsíce obě sondy, budou zkoumat odvrácenou tvář

Druhá sonda NASA se na oběžné dráze Měsíce připojila ke svému dvojčeti. Cílem projektu GRAIL je výzkum odvrácené strany Měsíce. Píše o tom agentura Mediafax s tím, že druhá sonda, GRAIL-B, začala podle informací NASA kolem Měsíce obíhat v neděli ve 23.43 SEČ. GRAIL-A byla na orbitě už od soboty.

„NASA vítá nový rok novou výzkumnou misí,“ uvedl v prohlášení Charles Bolden, ředitel vesmírné agentury. „Dvojice sond GRAIL výrazně rozšíří znalosti o našem Měsíci a naší planetě,“ řekl.

Sondy v hodnotě 500 milionů dolarů (9,88 miliard korun) byly do vesmíru vyslány 10. září minulého roku. Jde o první projekt, který má mapovat stavbu Měsíce a jeho odvrácenou stranu.

Autor: Kristina Blümelová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video