Změny od revoluce: Liberec je Betonland | E15.cz

Změny od revoluce: Liberec je Betonland

Město zavalila obchodní centra, je tu málo zeleně a štve nás díra na Perštýně. Tak hodnotí lidé proměnu Liberce po roce 1989.

erečané ve frontách na maso a banány nebo na auta. Měli jen jeden obchodní dům Ještěd a v centru dvě velké samoobsluhy – Dunaj na Gottwaldově, dnešním Soukenném náměstí, a Uran pod nádražím.
„Nekupujeme, ale sháníme,“ remcali. Dnes mají opačný problém. Obchoďáků je moc a dusí historické domy v centru. Vyplynulo to z ankety Sedmičky. Ze sta oslovených se postavily proti obchodním centrům dvě třetiny lidí, vadí jim, že je z Liberce „Betonland“. Pětinu štve málo zeleně a na třetím místě „černého“ žebříčku skončily díry na Perštýně a po bývalé Textilaně. Zruba desetině dotázaných se zdá, že radnice nedělá nic pro obyčejné lidi.

Parky by byly lepší

„Zabetonovali centrum. Proč stavěli tolik obchoďáků, když jsou poloprázdné? Místo nich mohly být v centru parky. Lidé by měli znovu vyjít do ulic,“ nadává třiačtyřicetiletá Marie Dvořáková. Desetina z oslovených si ale obchodní centra pochvaluje. „Jedině v Plaze a Foru můžu s klidem a zadarmo zastavit,“ říká šestatřicetiletý Liberečan.
Mezi nejlepšími změnami vyhrála Neptunova kašna. Dostala čtyřiadvacet hlasů. Na druhé místo se dostal uklizený střed města s opravenými starými domy.
Desetině lidí vyhovuje městská doprava a vylepšené spojení mezi Libercem a Prahou. Osm z odpovídajících považuje za příjemnou změnu odchod starého vedení radnice. Sedm lidí mezi pětadvaceti a pětatřiceti lety oceňuje sportovní skiareál na Ještědu a běžecký ve Vesci nebo Tipsport arénu.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!