Jana Havligerová: Z ODS je strana jednoho solitéra. Schválně?

Po dvou letech je všechno jinak. Z Nečase se stal solitér, s některými místopředsedy ODS vůbec nemluví, jiní jsou zase neviditelní.
Ale popořadě. Rozmíšky mezi předsedou a jeho zástupci začaly relativně brzo. První na řadě byl brněnský Pavel Blažek, z celostátního pohledu dnes pan Neviditelný. Téměř totéž platí o Pavlu Drobilovi, i když z jiných důvodů. Do ústraní se musel stáhnout kvůli korupční aféře, ve straně svůj vliv ovšem neztratil.
S první místopředsedkyní Miroslavou Němcovou přestal Nečas podle svědectví jeho spolupracovníků mluvit poté, co odmítla kandidovat na prezidentský post. Do úterý tak z původní sestavy zbývaly předsedovi ODS už jen dvě viditelné figury – Alexander Vondra a Jiří Pospíšil. To už neplatí. Pospíšila, kterého po přelomovém kongresu nazýval komunikativním a schopným politikem a nadějí občanských demokratů pro budoucnost, se Nečas zbavil. Zbývá už jen ministr obrany s fasádou pošramocenou kauzou ProMoPro.
Není tajemstvím, že Pospíšila baví a bavilo právo, nikoli stranická politika. Jako místopředseda strany byl v podstatě nepoužitelný. Nebo přesněji, jeho cena spočívala pouze v tom, že za ním stál plzeňský region. Navíc vztahy mezi premiérem a ministrem spravedlnosti byly minimálně od loňského podzimu na bodu mrazu, rozhodnutí zbavit se Pospíšila zrálo v Nečasovi delší dobu. Teď se mu jistě ulevilo.
Ještě nevíme koho, ale předseda ODS musí mít někoho v záloze. Ačkoli si v několika rozhovorech opakovaně stěžoval, že uvnitř strany je nucen složitě manévrovat, zatím vnitrostranické šachy zvládal dobře. A jak to vypadá, dokonce ho i baví. Vyhazov Pospíšila byl zcela jistě promyšlený krok. O pravých důvodech bleskurychlého padáku se sice zatím jen spekuluje, ale fakt, že se blíží kongres ODS, nelze přehlédnout.
Otázka tedy zní: Manévruje Petr Nečas s ODS, anebo strany? Na odpověď si patrně budeme muset počkat do podzimu. Pokud tedy byl Nečasův poslední kontroverzní tah skutečně promyšlen. A to by tedy skutečně být měl, volební preference občanských demokratů jsou na chabých šestnácti procentech. Odchod populárního Pospíšila z vysoké politiky zabarvený podezřením, že souvisí s jeho snahou o očistu justice, preference směrem nahoru nepožene.