Kouzlo Merkelové vyprchalo. Na Němce doléhá stín hrozby hospodářského úpadku

Pártyloď míní sídlo Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem

Pártyloď míní sídlo Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem Zdroj: ČTK / AP / Michael Probst

Stane se Německo po dvaceti letech opět „nemocným mužem Evropy“? Velké německé koncerny radši investují jinde, zahraniční investoři se Německu vyhýbají obloukem, páteřní automobilový průmysl marně lapá po dechu a běžný občan i zástupci firem mají pocit, že vláda není schopná, a především ochotná podniknout kroky, kterými by bylo možné zvrátit hrozící hospodářský úpadek.

Komentář vyšel na Info.cz

„It's the economy, stupid!“ řekl James Carville, volební stratég, který se výrazně podepsal na Clintonově úspěšné prezidentské kandidatuře v roce 1992.

Jistě netušil, že se jeho výrok zapíše do historie jako ultimátní návod na výhru ve volbách i udržení moci v demokratických systémech, kde je zvolení závislé na přízni voličů. Když funguje hospodářství a všem se daří poměrně dobře, jsou „ti nahoře“ vnímáni pozitivně. A i ten nejmenší pokles životní úrovně, či jen jeho hrozba, je dřív než později ventilován rozčarováním nad vládou a její politikou.

Šestnáct let podpory pro Merkelovou

Angela Merkelová Carvillův bonmot znala. Šestnáct let jejího vládnutí bylo vnímáno pozitivně – i v době největších krizí a pochybností se těšilo více než 50procentní podpoře obyvatel – především díky tomu, že je charakterizováno slušnou životní úrovní, nízkou nezaměstnaností, exportními úspěchy, fiskální disciplínou a růstem mezd.

Lidé s hlubším pochopením problematiky německého hospodářství sice věděli, že řada reforem, které konjunktuře dávaly punc určité stability, jsou plody politiky předchozího kancléře, sociálního demokrata Schrödera, že průmysl šlape bez vládních intervencí a po finanční krizi v roce 2008 profituje z eura, které je kvůli oslabujícímu efektu jižních ekonomik eurozóny slabší, než by byla německá marka.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!