TikTok chce uklidnit evropské úřady. Stojí ho to miliardy eur

TikTok

TikTok Zdroj: Wikimedia

Sociální síť TikTok to nemá v posledních měsících lehké. Jestli se na něčem dokázal shodnout jinak rozhádaný americký Kongres, tak je to její zákaz, respektive donucení k odpojení od jejího vlastníka, firmy Bytedance se sídlem v Číně. Evropští regulátoři jsou o něco přívětivější a raději na platformy jako TikTok uvalují různé regulace, ale ani šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová nevyloučila v jedné debatě před volbami, že by razantnější krok mohl za určitých okolností přijít.

TikTok je každopádně jednou z „velmi velkých platforem“ podle aktu o digitálních službách, takže v EU podléhá poměrně přísné regulaci. Komise už po něm od loňského dubna požadovala několikrát informace k tomu, jak přistupuje k ochraně dětí, k transparentnosti reklam či jak má ošetřenou návykovost svého doporučovacího algoritmu a jak rychle dokáže odstraňovat škodlivý obsah.

A to samozřejmě není všechno – loni v září schytala platforma pokutu 345 milionů eur za špatné nakládání s daty mladistvých uživatelů, což je jedna z největších pokut za porušení GDPR, které kdy kdo v Evropě dostal. Zásadní ale je, že TikTok je z hlediska Evropské komise i úřadů považován za čínskou firmu podléhající čínským zákonům, a tak vyvolává obavy z toho, jaký mají Číňané přístup k osobním datům Evropanů a případně jaké páky mají na platformu samotnou. Z toho plynou různé zákazy a omezení, jimž platforma čelí hlavně ve veřejné správě (což je však spíš reputační problém, protože úředníci a zaměstnanci obecně pochopitelně nemají co používat TikTok nebo jiné sociální sítě v pracovní době).

Je vlastně jedno, že čínské vlastnictví je spíše omezené – TikTok samotný v Číně vůbec nefunguje, má domicil na Kajmanských ostrovech, sídlo má v Singapuru a v Los Angeles a jeho mateřská společnost Bytedance sice sídlí v Číně, ale je vlastněná přibližně ze 60 procent nadnárodními fondy, většinou z USA. Důvodem k opatrnosti je jednoduše obecná nedůvěra v čínský režim. TikTok se tak v Evropě snaží uklidnit úřady tím, že staví řešení, se kterým osobní data Evropanů vůbec neopustí EU a nebude možné se k nim z prostředí mimo unii vůbec dostat. A s tím nyní oslovuje regulátory.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!