Akcie, měny a názory Petra Zahradníka: Kurzotvorný summit | E15.cz

Akcie, měny a názory Petra Zahradníka: Kurzotvorný summit

Petr Zahradník

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Obchodování evropských kapitálových trhů minulé úterý zahájilo prudkým nárůstem jejich indexů. Ten představoval reakci finančních investorů na výsledky summitu Evropské rady. Ještě než investoři stačili vůbec vstřebat a vyhodnotit, k jakým výsledkům velmi složitý summit vlastně došel, propukly trhy ve spontánní nadšení, které, pravda, v dalším průběhu týdne opadlo do střízliva, když investiční rozhodování následně podléhalo dalším podnětům a impulsům.

Čím mohly výsledky summitu u finančních trhů tak zabodovat? Určitě rychlostí, s jakou byli evropští lídři schopni k závěrům dojít. To je poznatek, který se nečekal a má širší platnost, indikující, že to s tou evropskou governance není tak zlé. Zadruhé, stanovením oblastí podpory, kdy byl vymezen obecný rámec a členské státy si mohou ve velké míře určit, na jaký konkrétní účel prostředky využijí. Zatřetí, pozitivnímu vnímání přispěl fakt, že finanční trhy samy již dostanou významnou roli v naplňování návrhu Evropské komise tím, že budou klíčovým aktérem pro získání slíbených finančních zdrojů; to jim zjevně přidalo na pocitu důležitosti.

A v neposlední řadě možná přispěl i fakt, že s tlačením na pilu všeho zeleného to nakonec nemusí být tak žhavé. Memorandum summitu hovoří o tom, že Next Generation EU by neměl narušovat naplňování Zelené dohody EU, což je formulace mnohem méně silná, než původní myšlenka, že Zelená dohoda měla být leitmotivem post-covidového oživení.

Kdyby šéfové států a vlád EU byli s to vyřešit i koncovku navrženého schématu, tedy konkrétní model splácení výpůjčky v objemu 750 miliard eur prostřednictvím nových vlastních zdrojů EU, lze snad spekulovat, že pozitivní reflexe finančních trhů mohla být ještě přesvědčivější.

Autor je ekonom České spořitelny

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video