Technologické akcie se dostanou pod drobnohled, míní David Brzek | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Akcie, měny & názory Davida Brzka: Technologické akcie se dostanou pod drobnohled

David Brzek

David Brzek

Výsledková sezona za druhý kvartál se na amerických trzích pozvolna rozebíhá a již teď je jasné, že prezentovaná čísla budou hodně slabá. Očekávání trhu podle FactSet je nastaveno na meziroční pokles ziskovosti firem z indexu S&P 500 o více než čtyřicet procent.

Rekordu dosahuje změna v očekávání. Hodnota očekávaného zisku napříč jednotlivými společnostmi je o 37 procent nižší než na začátku dubna. Analytici tedy výrazně zhoršovali své výhledy ziskovosti firem.

Stejně dramatická a rekordní změna je patrná také u celoročních výsledků, u kterých očekávání kleslo téměř o třicet procent. Tato fakta jsou v příkrém rozporu s tím, co se děje na trzích, když index Nasdaq dosahuje nových historických maxim a další indexy k nim nemají příliš daleko.

Americké akcie vyhrávají nad druhou vlnou pandemie. Investorům nic jiného nezbývá

Je patrné, že výsledky firem za uplynulé čtvrtletí, respektive i následující měsíce, nejsou tím nejdůležitějším, co investoři sledují a co hýbe trhem. Pokud by tomu tak bylo, trh by nemohl být na těchto úrovních.

Investoři tedy přikládají daleko větší význam očekávanému rychlému návratu ziskovosti na vyšší úrovně v roce 2021. Ani to by však k současnému ocenění trhů nestačilo. Nejpodstatnějším vlivem je výrazně uvolněná politika centrální banky, která dodává na trh extrémní množství likvidity.

Wall Steet ukončila růstovou šňůru, klesly dokonce i akcie Tesly

Samotná výsledková sezona za druhý kvartál tak patrně bude ovlivňovat trh pouze dílčím způsobem. U individuálních titulů mohou být pohyby výraznější, především v technologickém sektoru se bude sledovat struktura hospodaření a výhledy, aby se ukázalo, zda předchozí pohyby byly alespoň trochu opodstatněné.

Pro výraznější dopad na celý trh by se však musela změnit prozatím optimistická očekávání pro rok 2021, a především politika Fedu, což není na pořadu dne.

Autor je portfolio manažerem Fio banky

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!