Tato opatření, a zejména problémy, které je přivodily, se odehrávají více pod povrchem, a přestože jsou zastíněny tématem obchodní války, mohou představovat ještě větší riziko. Problémy s likviditou na mezibankovním trhu byly totiž jedním z hlavních symptomů finanční krize z roku 2008 a nynější situace vyvolává nepříjemně obdobné pocity.
I když jsou tentokrát hlavní důvody problémů jiné (skloňována je mimo jiné příliš těsná regulace) a nehrozí akutní kolaps finančního systému, Fed jedná celkem razantně a vedle repo operací s kratšími i delšími dobami splatnosti provádí i nákupy krátkodobých vládních dluhopisů v objemu 60 miliard dolarů měsíčně. Díky tomu se začala opět výrazným tempem zvyšovat velikost jeho bilance, a to o téměř 300 miliard dolarů za dva měsíce, což představuje nárůst o téměř osm procent.
Časový horizont pro trvání těchto operací není určen, ale očekává se, že mohou trvat řadu měsíců. I když se banka brání tomu, aby byly současné kroky zaměňovány s kvantitativním uvolňováním, které prováděla od finanční krize do konce roku 2014, efekty mohou být ve svém důsledku velmi obdobné. Těmi jsou podpora financování v ekonomice a podpora cen dlouhodobých aktiv.
Podpora cen se týká nejen dluhopisů, ale i akcií, jejichž pozitivní reakce na minulá QE je podložena realitou vývoje poslední dekády. Akcioví investoři by proto měli pozorně sledovat další kroky Fed v této oblasti, protože dokud bude tento čerstvý doping pokračovat, lze očekávat na akciové trhy pozitivní vliv.