Evropa na rozcestí: summit jí může pomoci, nebo zničit | E15.cz

Evropa na rozcestí: summit jí může pomoci, nebo zničit

Evropa na rozcestí: summit jí může pomoci, nebo zničit
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Evropská unie

Igor Záruba

V Evropě nastal týden „T“, v pátek ji čeká den „D“. Zhruba takto by se dala shrnout mediální masáž, která předcházela dnes zahájenému summitu v Bruselu.

O co vše se hraje, se rovněž vejde do jedné věty. O řešení dluhové krize, tedy o budoucnost eurozóny, potažmo celé unie. Totéž se říkalo i dříve, nicméně tentokrát je situace jiná. Vyhrotila ji agentura Standard & Poor’s, a to prohlášením, že prověří úvěrovou důvěryhodnost patnácti ze sedmnácti států měnové unie. Navíc ne v obvyklé tříměsíční lhůtě, ale nejlépe záhy po bruselské vrcholné schůzce.

Zabránit pohromě může jen úspěch summitu. „Bílou“ stejně jako „černou“ variantu načrtl včera Die Welt.
Podle „bílé“ varianty o páteční noci předstoupí před kamery německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Spolu s nimi přijde britský premiér David Cameron. Všichni tři oznámí, že se domluvili na omezených změnách smluv o Evropské unii: Evropská komise a Evropský soudní dvůr dostanou možnost kontrolovat národní rozpočty, špatné plány vracet a deficity trestat.

Příkazem doby se stanou reformy, jasná vůle ke změnám může vrátit důvěra investorů v eurozónu. Nedostatek hotovosti přemostí Evropská centrální banka (ECB) nákupy státních dluhopisů.

Nastane doba, kdy růst euroklubu přidusí škrty. Jenže bez nich to nepůjde. Co bude na konci této cesty, není jisté.
V „černé“ variantě se ve finále nepostaví před objektivy nikdo, debaty ztroskotaly. Investoři získají důkaz, že unie není schopná akce. S&P sníží rating Německa a dalších pěti premiantů z AAA na AA+, Francie dopadne ještě o stupeň hůře. Ostatní v eurozóně budou následovat.

Držitelé se začnou zbavovat evropských obligací, jejichž kurzy se zřítí a úroky vyletí na rekordy. ECB bude přihlížet, záchranný štít EFSF se zhroutí. Evropští státníci se začnou obviňovat. Jižní státy se pustí do Merkelové, totéž udělá Sarkozy. V Německu přijdou na řadu předčasné volby. Berlín uzavře hranice a přeruší on-line bankovnictví. Od nového týdne bude mít federace novou měnu, euru dají vale i jižní periferie.

Atény a po nich Lisabon vyhlásí bankrot, do úzkých se dostane Itálie. Nová německá měna začne prudce zhodnocovat, zmizí konkurenceschopnost tamního exportu. Evropa upadne do recese, otřásat jí budou nepokoje.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!