Glosa Martina Čabana: Babiš plánuje investice. Papír snese hodně | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Glosa Martina Čabana: Babiš plánuje investice. Papír snese hodně

Martin Čaban

Martin Čaban

Osm bilionů korun je jistě impozantní číslo. Právě tolik by Česko mělo proinvestovat během příštích třiceti let podle Národního investičního plánu, který představil Andrej Babiš. Od nových jaderných bloků v Dukovanech i Temelíně až po nový krytý zimní stadion v Milovicích – všechno to tam je a sakumprásk to vychází právě na tyhle peníze.

Kdo má rád přepočítávání na fotbalová hřiště nebo na fabie, mohl by ocenit třeba informaci, že celkově jde o 1,5násobek celého českého HDP za loňský rok. Nebo o čtyřnásobek ceny lithia, které premiér v nejslavnější předvolební pohádce roku 2017 zachránil před nenechavýma rukama sociální demokracie, s níž dnes sedí ve vládní koalici.

Pokud by měl stát za 30 let proinvestovat osm bilionů korun, musel by v průměru nacpat do investic každý rok přes 260 miliard korun. Tady je dobré si připomenout, že investiční výdaje včetně evropských fondů, které se mají v rámci investičního plánu samozřejmě řádně podojit, jsou v příštím roce naplánovány na necelých 147 miliard. Takže hned v prvním roce národního plánovaného investování zaostane vláda za potřebným průměrem investičních výdajů o více než sto miliard. Investice měst a obcí takovou díru stěží zalepí. To nevypadá na nejlepší vykročení na cestě do „Země budoucnosti pro 11 milionů lidí“, jak baťovský epigon Babiš svůj plán nazval.

Papír snese hodně. A těžko Babišovi zazlívat, že se svým týmem sepsal ucelenou zprávu o podinvestovanosti a vnitřních skrytých dluzích České republiky. Neměl by se ovšem tvářit, že těch 260 stránek nabízí nějaký plán, jak tuto podinvestovanost napravit. Na to jim chybí jasnější struktura a Babišově kabinetu zase ochota pustit chlup i na něco jiného než předražené voličské dárečky.

Palebná síla vládního investičního fondu může být velká, nebál bych se zadlužit, říká analytik Pfeiler
Kde vzít peníze na investice? Polovinu z Babišova plánu za biliony tvoří dotace
Novopečená investiční skupina cílí na třímiliardový zelený fond

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!