Glosa Petra Peška: ČSSD mezi květem a ostny | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Glosa Petra Peška: ČSSD mezi květem a ostny

Petr Pešek

Petr Pešek

Nástrahy koaličního partnerství s hnutím ANO znali sociální demokraté už od počátku. V minulé vládní konstelaci byli v pozici nominálně silnějšího partnera, přesto je Andrej Babiš často válcoval. Nyní do koalice vstupovali oslabení a s finančními problémy. Bylo jasné, že se mohou spoluprací s trestně stíhaným a minulostí doháněným premiérem ušpinit. Že mohou být obcházeni sněmovní koalicí ANO-KSČM-SPD (ostatně sami to za Jiřího Paroubka dělali podobně, tehdy k tomu využívali komunisty). Že je jejich strana rozpolcená, byť vnitropartajní referendum podle zveřejněných výsledků dopadlo ve prospěch problematického partnerství s ANO.

Nynější potíže Andreje Babiše, které spustila předběžná auditní zpráva z Bruselu, jen obnažily toxicitu tohoto partnerství. A přivedly sociální demokraty na další křižovatku. Je jasné, že volba směru není jednoduchá. „Mám důvěru v koaliční projekt,“ snaží se navenek uklidňovat rozjitřenou situaci a demonstrovat stranickou jednotu šéf strany Jan Hamáček. Jenže i z veřejných prohlášení dalších předáků „strany růže“ je jasné, že s problémy jejich koaličního partnera…mají problém.

A nejde jen o vítanou příležitost, jak trošku okopat kotníky koaličnímu partnerovi. Na jednu stranu je pro sociální demokracii životně důležité – a to doslova – být u moci. A pro jejího předsedu, že se dokáže o své lidi postarat. Jenže i toto má své limity. Oscilující průzkumy už začaly vykazovat pro ČSSD alespoň přijatelné hodnoty, když do toho přišel debakl ve volbách do Evropského parlamentu. A za dveřmi je hlasování do krajů, jakkoliv se podzim 2020 může zdát daleko. A kraje se svým mocenským potenciálem, to je přeci jen něco jiného. Navíc zopakovat výsledek z minulých krajských voleb (15,24 %) a udržet pro místní straníky místa v zastupitelstvech a dalších orgánech nebude vůbec lehké.

Agrofert získal od roku 2012 téměř sedm miliard ze státního zemědělského fondu

Při svém vládním dilematu ale má ČSSD jednu velkou výhodu. Andrej Babiš stranu potřebuje, aby poskytovala vládě „lidskou“ tvář a sloužila jako demokratické křoví pro spolupráci s KSČM, případně i s SPD. Mimochodem, ve Sněmovně se už opět začíná lehce spekulovat o možnosti, že by sociální demokraty nahradili okamurovci. Minule tato možnost narazila v poslaneckém klubu ANO, ale kdoví…

Ale dá se to celé vidět i z druhé strany, tedy kdo potřebuje ANO. Na opoziční tlak je už Andrej Babiš zvyklý, pouliční demonstrace sice nejsou příjemné, ale také se dají ustát, pokud tedy nepřerostou v ještě masovější tlak (uvidí se v úterý večer).

Na své věrné v koncernu i v hnutí se Andrej Babiš může spolehnout. Pokud by se od něj ale odvrátili vládní partneři – ať už ti vládní či ti sněmovní  - byla by to pro něj už nepříjemnost vyššího rázu. Dnes je pro ně výtahem k moci (a zdrojům), jakmile je ale začne stahovat ke dnu, není asi těžké si představit, jak by reagovali…

Glosa Petra Peška: Premiérské mytí rukou

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!