Glosa Petra Peška: Kdo to škodí v Bruselu | E15.cz

Glosa Petra Peška: Kdo to škodí v Bruselu

Petr Pešek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Šlo to dle očekávání. Evropský parlament (EP) se opřel do Andreje Babiše. Český premiér kontroval protiútokem, hlavním cílem se stali ti čeští zástupci, kteří pro páteční rezoluci hlasovali a podle něj za ní i stáli.

Zdejší opozice naopak za prapůvodního viníka celého rozruchu označila premiéra.

Na jeho obranu před rezolucí se ale v pondělí rezolutně postavila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (shodou okolností za ANO). Europarlament se prý nepatřičně vměšuje do českých záležitostí, což „nemá v historii obdoby“. A přihlásila se dobrovolně k tomu, že nechá vypracovat na jeho rezoluci odpověď.

To, že je předseda české vlády propírán v Bruselu – anebo ve Štrasburku, kde EP střídavě zasedá – není dobrá zpráva. A bylo by i pro ty nejzarytější Babišovy odpůrce krátkozraké tomu tleskat. Radost by snad mohli mít jen v případě, pokud by to vedlo k jeho politickému pádu, což se ale nezdá být pravděpodobné.

Páteční rezoluce, která se zabývá střetem zájmů českého premiéra – podle něj samozřejmě neexistujícím – prošla hlasy drtivé většiny europoslanců (510 pro, 53 proti, 101 se zdrželo). Neboli, nešlo o žádné kontroverzní téma, nýbrž o vcelku jednoznačné vyjádření. Míří na Evropskou komisi, aby našla způsob, jak střetům zájmů do budoucna bránit. A také na české úřady včetně justice, aby to lépe odhalovaly a prošetřovaly.

Pokud ministryně Dostálová – a před ní i sám premiér Babiš – mluví o „vměšování“, mají vlastně pravdu. Stejně tak jsou vměšováním kontroly z evropských institucí. Ale hlavně také dotace, které z Bruselu přicházejí. Sice ve skutečnosti nejde o žádné „evropské peníze“, nýbrž o přerozdělování prostředků od členských zemí, Brusel má ale tyto finanční toky na starosti. Takže se stará i o to, jak a kde končí.

Celé to má samozřejmě i politickou rovinu. Jednak tu vnitročeskou – pro opozici je to logicky vítaný způsob, jak v tom premiéra „vykoupat“. A pro jeho spojence jak buď dát najevo loajalitu, anebo si ho tak trošku „užít“, pokud i zde zůstaneme v hovorové rovině. Což se týká i sociálních demokratů, protože při hlasování v Evropském parlamentu se k tomu nijak postavit nemohli – v minulých volbách se tam nedostali.

Horší je to s druhou dimenzí politického rozměru. Do špatného světla je samozřejmě vrhána celá Česká republika, což se může negativně projevit při různých vyjednáváních. Je možné, že někteří čeští zástupci to v Bruselu přiživují. Pořád se ale nemůže zapomínat na to, že bez dotacemi prorostlého byznysu Andreje Babiše – byť formálně zaparkovaného ve svěřenských fondech – a propojení jeho politických, ekonomických a mediálních zájmů by celý problém nevznikl. A Česku by nehrozilo, že se z něj stane otloukánek, podobně jako je tomu u Polska či Maďarska.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video