Babiš: "Za rezolucí europarlamentu stojí čeští europoslanci." Zdechovský má policejní ochranu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Babiš: "Za rezolucí europarlamentu stojí čeští europoslanci." Zdechovský má policejní ochranu

ČTK

Za rezolucí Evropského parlamentu podle premiéra Andreje Babiše (ANO) stojí čeští europoslanci, kteří dělají vše pro to, aby Českou republiku v Bruselu poškodili. Babiš to sdělil v reakci na páteční kritické usnesení Evropského parlamentu kvůli jeho možnému střetu zájmů. Rezoluce se podle něj snaží ovlivnit výsledek auditních procesů v rámci EU.

Premiér ve svém vyjádření také kritizuje Evropský parlament, že bez jakýchkoliv konkrétních znalostí a důkazů nabádá k činění kroků ve vztahu ke konkrétnímu trestnímu řízení na území ČR. To může být podle něho vnímáno jako důkaz politického a mediálního tlaku na justiční systém v ČR a vměšování do vnitřních záležitostí, které patří nezávislým a hlavně nepolitickým orgánům.

Poslanci Evropského parlamentu v pátek jasnou většinou hlasů schválili usnesení kritické k Babišovu možnému střetu zájmů. Český premiér podle europoslanců zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu Evropské unie a zároveň kontroluje holding Agrofert.

Komentář Petra Peška: Prozření v hnutí

Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání. Právně nezávazné usnesení podpořilo 510 poslanců, 53 jich bylo proti a 101 se zdrželo hlasování.

"Tu rezoluci nechci moc komentovat. Jak každý ví, stojí za ní čeští europoslanci, kteří dělají vše jen pro to, aby Českou republiku v Bruselu poškodili," uvedl Babiš v prohlášení. "Je to pořád to samé. Politický boj přenesený některými českými politiky a stranami z České republiky do Evropského parlamentu," dodal.

Z Jančury je hoteliér. Známý byznysmen prý našel novou díru na trhu

Na rezoluci ho zarazily dvě věci. "Ta rezoluce se evidentně snaží ovlivnit výsledek auditních procesů v rámci EU. To, že se opírá o závěry mise CONT (Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu), která měla už před svou cestu do ČR o svém výsledku úplně jasno, nemá ani smysl víc rozebírat," uvedl jednu výtku.

Evropský parlament dále kritizoval, že "bez jakýchkoliv konkrétních znalostí a důkazů nabádá k činění kroků ve vztahu ke konkrétnímu trestnímu řízení na území České republiky". "To může být podle mě vnímáno jako důkaz politického a mediálního tlaku na justiční systém v ČR a vměšování do vnitřních záležitostí, které patří nezávislým a hlavně nepolitickým orgánům," uzavřel premiér.

Za vlastizrádce označil Babiš europoslance Tomáše Zdechovského a Mikuláše Peksu. Oběma politikům přišly tisíce nadávek, Zdechovský proto dostal policejní ochranu. Výhrůžkám smrtí čelila také Monika Hohlmeierová, šéfka kontrolního výboru EP. „Zdechovský a Peksa jsou vlastizrádci, měli by bojovat za české zájmy,“ řekl dříve Babiš novinářům. O Hohlmeierové prohlásil, že je „totálně pomatená“ a problematice dotací nerozumí, informoval server iDnes.cz.

Komentář Petra Peška: Předčasná hrozba volbami

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!