Babiš: "Za rezolucí europarlamentu stojí čeští europoslanci." Zdechovský má policejní ochranu | E15.cz

Babiš: "Za rezolucí europarlamentu stojí čeští europoslanci." Zdechovský má policejní ochranu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Za rezolucí Evropského parlamentu podle premiéra Andreje Babiše (ANO) stojí čeští europoslanci, kteří dělají vše pro to, aby Českou republiku v Bruselu poškodili. Babiš to sdělil v reakci na páteční kritické usnesení Evropského parlamentu kvůli jeho možnému střetu zájmů. Rezoluce se podle něj snaží ovlivnit výsledek auditních procesů v rámci EU.

Premiér ve svém vyjádření také kritizuje Evropský parlament, že bez jakýchkoliv konkrétních znalostí a důkazů nabádá k činění kroků ve vztahu ke konkrétnímu trestnímu řízení na území ČR. To může být podle něho vnímáno jako důkaz politického a mediálního tlaku na justiční systém v ČR a vměšování do vnitřních záležitostí, které patří nezávislým a hlavně nepolitickým orgánům.

Poslanci Evropského parlamentu v pátek jasnou většinou hlasů schválili usnesení kritické k Babišovu možnému střetu zájmů. Český premiér podle europoslanců zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu Evropské unie a zároveň kontroluje holding Agrofert.

Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání. Právně nezávazné usnesení podpořilo 510 poslanců, 53 jich bylo proti a 101 se zdrželo hlasování.

"Tu rezoluci nechci moc komentovat. Jak každý ví, stojí za ní čeští europoslanci, kteří dělají vše jen pro to, aby Českou republiku v Bruselu poškodili," uvedl Babiš v prohlášení. "Je to pořád to samé. Politický boj přenesený některými českými politiky a stranami z České republiky do Evropského parlamentu," dodal.

Na rezoluci ho zarazily dvě věci. "Ta rezoluce se evidentně snaží ovlivnit výsledek auditních procesů v rámci EU. To, že se opírá o závěry mise CONT (Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu), která měla už před svou cestu do ČR o svém výsledku úplně jasno, nemá ani smysl víc rozebírat," uvedl jednu výtku.

Evropský parlament dále kritizoval, že "bez jakýchkoliv konkrétních znalostí a důkazů nabádá k činění kroků ve vztahu ke konkrétnímu trestnímu řízení na území České republiky". "To může být podle mě vnímáno jako důkaz politického a mediálního tlaku na justiční systém v ČR a vměšování do vnitřních záležitostí, které patří nezávislým a hlavně nepolitickým orgánům," uzavřel premiér.

Za vlastizrádce označil Babiš europoslance Tomáše Zdechovského a Mikuláše Peksu. Oběma politikům přišly tisíce nadávek, Zdechovský proto dostal policejní ochranu. Výhrůžkám smrtí čelila také Monika Hohlmeierová, šéfka kontrolního výboru EP. „Zdechovský a Peksa jsou vlastizrádci, měli by bojovat za české zájmy,“ řekl dříve Babiš novinářům. O Hohlmeierové prohlásil, že je „totálně pomatená“ a problematice dotací nerozumí, informoval server iDnes.cz.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video