Glosa Petra Peška: Rouškovaná končí. Prozatím | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Glosa Petra Peška: Rouškovaná končí. Prozatím

Petr Pešek

Petr Pešek

Pondělí se stalo zatím asi nejdůležitějším zlomovým okamžikem pro návrat do normálního života, jehož vykolejení způsobila koronavirová krize. A konec období karantény přináší podobnou zprávu, jako jeho počátek.

Někdy je třeba nastavit mantinely, nebo dokonce vyhlásit restriktivní opatření, ale dost lidí má naštěstí rozum.

Osobní zkušenost kombinovaná se zprávami na webových serverech vypovídá o tom, že lidé se ve venkovních prostorách začali v pondělí chovat podle svého. Někteří roušky odložili, nemálo jiných je ale dál nechávalo na obličeji. Anebo alespoň na půl - přes ústa, ale pod nosem.

Na účtování či reflexi je asi ještě brzy. Přesto je už teď zjevné, že se nějakým způsobem upravily vztahy mezi státem a občanem. Na jednu stranu většina lidí poslouchala vládní nařízení. Zároveň ale zjistili, že jsou kvůli nedostatku ochranných prostředků odkázáni sami na sebe. A tedy, že jim stát nepomůže.

Babiš: Od středy bude možné na 48 hodin cestovat mezi Českem a Slovenskem bez testu na covid-19

Podobné projevy autonomního chování bylo možné vidět v uplynulých dnech, kdy si stále více lidí sundávalo roušky i na veřejnosti. Nikoliv jako projev podceňování pandemie, ale spíš jako jakýsi vzdor vůči státem nařízeným restrikcím, které se zdály už zbytečné. Je tedy na místě přemýšlet, jak celá krize změnila vztah občana a státu.

Filozof a guru českého undergroundu Egon Bondy rád mluvil o zhoubném „etatismu“. Bylo to vidění světa v době totality, s optikou marxismu a možná dost příkré. Stát si každopádně v koronavirové době kromě pozitivní, ochranářské role vyzkoušel i tu represivní. Ani to by nemělo zapadnout.

A mít se na pozoru nejen před případnou další vlnou koronavirové pandemie, ale i před rozpínavostí státní moci. Stejně nezdravou, jako byl a je COVID-19.

Malým firmám by měl stát odpustit odvody, schválila vláda. Nesmí ale mít sídlo v daňovém ráji

Vyhrazené hodiny pro seniory v obchodech končí. Epidemie už je pod kontrolou
PŘEHLEDNĚ: V Česku nastala další velká vlna rozvolňování omezení

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!