Komentář Michala Půra: Čaputová musí dokázat, že není pokračovatelkou Kisky | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Komentář Michala Půra: Čaputová musí dokázat, že není pokračovatelkou Kisky

Michal Půr

Michal Půr

Když se stal Barack Obama poprvé americkým prezidentem, podlehl jsem zcela jeho kouzlu. Nepochyboval jsem, že přináší změnu, jeho inaugurační projev mě dojal stejně jako stovky milionů lidí po celém světě. Odmítal jsem kritiku jeho odpůrců, že nemá dostatek zkušeností, aby se mohl stát nejmocnějším mužem světa. Abych svoje stanovisko podpořil, přečetl jsem si Obamovu knihu Dreams from My Father. A tam jsem poprvé začal pochybovat.

Kniha je velmi dobře napsaná, nepochybně jde o jeden z nejkvalitnějších politických memoárů, přestože jej Obama v podstatě napsal ještě před vstupem do vrcholové politiky. Problém je, že příběh jeho rodiny je (sic!) velmi zajímavý a do značné míry strhující, jeho kariéra ovšem nikoliv. Tehdy jsem začal pochybovat, zda Obama není jen marketingový produkt, přičemž jeho „výsledky“ (zejména v zahraniční politice) dnes napovídají, že skutečně je.

Obamův příběh je značně podobný tomu, který zosobňuje nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Obama byl také aktivistou a právníkem, podobně jako vítězka slovenských voleb. Jen s tím rozdílem, že v Chicagu, nikoliv v Pezinku. Ve prospěch amerického exprezidenta zase mluví skutečnost, že před vítězstvím v prezidentských volbách prošel vítězně volbami do senátu. S jeho nástupem se ovšem rovněž spojovala podmanivá a nekritická touha po změně. Ať chcete nebo ne, musíte uznat, že média se k Obamovi chovala velmi vstřícně, stejně jako se část mainstreamových médií chová k Čaputové.

Zuzana Čaputová se stane slovenskou prezidentkou, Šefčovič přiznal porážku

Ve srovnání s bývalým americkým prezidentem má nová slovenská prezidentka zásadní nevýhodu. Nestojí za ní dostatečně silná vlastní strana. Pokud se jí tento deficit nepodaří překonat, skončí jako odcházející prezident Andrej Kiska. 

Role slovenského prezidenta je podobně jako v případě prezidenta českého spíše ceremoniální. Může se tak snadno stát, že hlava státu skončí jako kůl v plotě. A přesně to se stalo Kiskovi. Kdyby nedošlo k vraždě novináře Jána Kuciaka, nejsilnější vládní strana Smer by dále vládla bez většího vzrušení a Kiskovi by zbyly akorát projevy, kterým by zatleskali za hranicemi. 


Celý komentář najdete na webu INFO.cz >>>


Komentář Viliama Bucherta: Možná prezidentka Čaputová je protikladem Zemana
Zemanovi bych vysvětlil rizika odchodu z EU, říká  slovenský prezidentský kandidát Maroš Šefčovič

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!