Komentář Petra Peška: Babišův dobrý stát | E15.cz

Komentář Petra Peška: Babišův dobrý stát

Komentář Petra Peška: Babišův dobrý stát
Premiér Andrej Babiš na návštěvě Maďarska
• 
ZDROJ: ČTK
Petr Pešek

Petr Pešek

Premiér Andrej Babiš se v Budapešti na konferenci o demografii prezentoval jako vizionář a trochu i jako demograf. To když mluvil o tom, jak se podle něj pozná „dobrý stát“ – mimo jiné tím, že počet jeho obyvatel stoupá i bez migrace ze zahraničí anebo že lidé nemají obavy o budoucnost. Vyjádřil podporu rodinám, které mají aspoň tři děti, přičemž demografické změny označil za časovanou bombu.

S premiérem se dá prakticky ve všem řečeném souhlasit. Ovšem s dvěma výhradami. Jednak dobrý stát se pozná i podle jiných věcí. Podle srozumitelného a předvídatelného právního prostředí, podle jednoduchého daňového systému (a pokud možno i nízkých daní), podle malé byrokracie, podle dobrých podmínek k získání bydlení a v neposlední řadě také podle dodržování nepsaných pravidel politické kultury. A najít by toho určitě šlo ještě mnohem víc.

Druhá výhrada je ale vážnější. Když má pan premiér tak velkou obavu o budoucnost a demografický vývoj v České republice – a třeba opravdu má, abychom nebyli nespravedliví – proč jeho vláda v tomto ohledu nedělá více? Jistě, zvyšují se rodičovské příspěvky, přidává se zaměstnancům ve veřejné sféře, rostou důchody… Ale co třeba důchodová reforma, když jsme u té „časované demografické bomby“? Co zjednodušení stavebního řízení, aby se více stavělo a byty byly dostupnější? Co váznoucí dopravní projekty?

Počet obyvatel Prahy meziročně stoupl o 14 000. Budou mít kde bydlet?

Nicméně zpátky k demografii. Míra porodnosti v České republice je 1,69 dítěte na jednu ženu. Což je sice podle statistik Eurostatu z roku 2017 nejlepší číslo v zemích Visegrádu (např. v Polsku je to jen 1,48 dítěte) a nadprůměr i v rámci celé Evropské unie (ve Španělsku je to např. jen 1,31 dítěte). Pořád to ale nestačí na reprodukční minimum, které se uvádí hodnotou 2,1 dítěte.

Vláda s tím žádné zázraky udělat nemůže. S nadsázkou se někdy říká, že příčiny nízké porodnosti mohou být dva – buď jsou lidé chudí (nemají dostatečné materiální zabezpečení, bojí se o budoucnost…), anebo jsou bohatí (své příjmy mění za různé zážitky a nechtějí se vzdávat materiálního pohodlí).

Krajský úřad opět řeší údajný střet zájmů premiéra. Babiš se proti rozhodnutí Černošic odvolal

Jistým řešením může být migrace. Ovšem nesmí přerůst únosnou míru, jinak vznikne ve společnosti nezdravé pnutí - jako na mnoha místech dnešní západní Evropy. Je třeba velké obezřetnosti, takže i tady lze s premiérem souhlasit. Když už, tak spíš dočasný pobyt pracovních sil ze zahraničí, pokud je těch domácích přechodný nedostatek.

Co ale vláda může, je vylepšovat podmínky k žití. A nejen rozdáváním, jak to z velké části činí nynější garnitura, nýbrž dlouhodobými kroky typu zmíněné důchodové reformy či odbyrokratizování státu. Porodnosti to určitě neublíží. Možná naopak.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!