Počet obyvatel Prahy meziročně stoupl o 14 000. Budou mít kde bydlet? | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Počet obyvatel Prahy meziročně stoupl o 14 000. Budou mít kde bydlet?

Počet obyvatel Prahy meziročně stoupl o 14 000. Budou mít kde bydlet?
Návrh studia Qarta architektura
• 
ZDROJ: Qarta architektura

Kamila Ondráčková

Jak ukázala data Českého statistického úřadu o bydlení v Praze je zájem. Do metropole se jich loni přistěhovalo 11 076. Vyšší byla také porodnost než úmrtí. Celkem se tak počty Pražanů zvedly meziročně o 14 119, stav ke konci roku 2018 je tedy 1 308 632 obyvatel.

Naopak bytů se v loňském roce dokončilo pouze 4008, což je o 14 procent méně než v roce 2017. A na lepší časy se neblýská ani v oblasti zahajovaných bytů, jejichž čísla jsou oproti těm dokončovaným ještě nižší. Otázka, zda budou mít noví obyvatelé hlavního města kde bydlet?

„Je třeba si uvědomit, že Český statistický úřad zaznamenává pouze oficiální data trvalých pobytů. Lidí v Praze ve skutečnosti bydlí zhruba o 200 až 300 tisíc více,” upozornila výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková. Mezi ty, kteří propadnou sítem oficiálních statistik, patří například studenti nebo lidé, kteří se do české metropole přistěhovali za prací, ale nezměnili si trvalý pobyt.

„I ti, kteří nejsou vedeni v oficiálních statistikách, však musí někde bydlet. A vzhledem k malému počtu dokončovaných bytů a stále rostoucímu počtu obyvatel se jim bydlení hledá stále hůře. Počet obyvatel v Praze totiž v posledních letech nejenže stále roste, ale roste stále rychleji. Například ještě v roce 2015 činil tento oficiální meziroční nárůst pouhých 6031 lidí, tedy téměř polovinu současného přírůstku,“ uvedla Tomášková.

Byt, či dům? Typ bydlení se liší podle regionů

Chybí 20 000 bytů. A bude hůř

Trend dokončených bytů je opačný, počty zahájených a dokončených bytů se od roku 2015 začaly rozcházet. Například v roce 2015 bylo zahájeno i dokončeno zhruba 4000 bytových jednotek. To v loňském roce bylo dokončeno 4008 bytů, ale začalo se stavět pouhých 2687 bytů v bytových domech.

„Pokud stavební úřady nezačnou povolovat větší počty bytů, můžeme očekávat, že se deficit bydlení v Praze bude i v budoucnu dále zvyšovat,” shrnula Tomášková. Již nyní v Praze chybí téměř 20 tisíc bytů. Pokud se situace nezmění a rozdíl bude nadále narůstat, stejně jako poptávka. V roce 2030 by tak mohlo scházet až 100 tisíc bytů, bydlení by v české metropoli nenašlo minimálně 200 tisíc lidí.

Autor: Kamila Ondráčková
 

Mzdová kalkulačka