Šašek provokuje: Sorry, ale pirátství v Česku je legitimní

Jejich legitimitu však dnes zpochybňuje málokdo. A přesně v situaci zlomu dvou pořádků se nyní nacházíme. Brekot hudebního, filmového a knižního průmyslu, že internet zabíjí jejich produkty, je už úsměvný asi úplně pro všechny. Přesto se snaží raději bránit status quo, než by jejich mozky vymýšlely nové cesty (jak ostatně velí historie). A pro mě nepochopitelně jim v tom vesele pomáhají mezinárodní instituce, které mají v úmyslu lustrovat soukromí lidí ještě více než po 11. září.
O legitimnosti pirátství však není pochyb, alespoň ne v české realitě. Americké zákony, jež nás dle vlastního prohlášení od března bude nutit dodržovat například server Google.cz, jsou totiž modelovány na americké prostředí. Tedy na situaci, kdy si člověk za cenu hamburgeru může na měsíc koupit přístup ke všem seriálům a filmům, jež existují. V Česku taková možnost není, nikdo tuto mou potřebu nenaplňuje, zatímco piráti ano. Navíc se nedomnívám, že by českým institucím vznikaly nějaké škody, protože české produkty budou tvořit minimální podíl na tom, co si čeští piráti nelegálně stáhnou.
Vím, že již vznikají projekty, které z pirátství i u nás udělají zbytečný relikt, ale zatím ještě nefungují. Dokud tomu tak nebude, mám pro všechny zuřivé odpůrce pirátství vzkaz: sorry, ale pirátství je tady legitimní. Tak se ho vzdávat nebudu.
…někdo ty nepříjemné věci říkat musí