Z energetiky Aleny Vitáskové: Co určuje ceny komodit | E15.cz

Z energetiky Aleny Vitáskové: Co určuje ceny komodit

Alena Vitásková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Energetické komodity, jako jsou černé uhlí, zemní plyn nebo silová elektřina, jsou zboží obchodovatelné na burze. Změna cen těchto komodit na burze je pak jedním z důvodů, pro které mohou dodavatelé snížit nebo zvýšit cenu energie zákazníkům. Důvodem může být také velká konkurence mezi dodavateli, tedy obava dodavatelů z odlivu zákazníků.

Jednou z významných energetických komodit je elektrická energie. Její cena pro zákazníky se skládá ze dvou složek: regulované, na kterou připadá přibližně 57 procent z celkové ceny, a neregulované, která tvoří zhruba 43 procent z celkové ceny.

Neregulovaná složka se řídí cenou elektrické energie jako komodity na burze – to je takzvaná silová elektřina – a marží obchodníka. Druhou část ceny tvoří regulovaná složka, která je každoročně stanovována Energetickým regulačním úřadem nebo zákonem a zahrnuje náklady na přenos a distribuci elektrické energie, příspěvek na obnovitelné zdroje energie a podobně.

Další důležitou komoditou je plyn. I jeho cena sestává z regulované a neregulované části. Regulovanou (také v tomto případě mají vliv ERÚ a zákony) tvoří cena za přepravu, za distribuci, za služby operátora trhu a tak dále. Regulovaná část představuje zhruba dvacet procent z celkové ceny dodávky plynu, zbytek zůstává prostorem k vyjednávání se samotným dodavatelem – také v tomto případě se jedná o cenu komodity a marži obchodníka.

Při jednání s obchodníky by se odběratel neměl nechat zmást tím, že například uvedou cenu bez regulované části – v té ostatně žádnou slevu poskytnout nemohou. Odběratel může uspořit jen v rámci neregulované části, kde lze dostat slevu. U plynu je záhodno porovnat vyjednanou cenu s indikativní cenou zveřejňovanou čtvrtletně na webu ERÚ.

Autorka je předsedkyní ERÚ

Autor: Alena Vitásková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video